Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Żyjmy dla Boga, jak św. Paweł Pustelnik

Jasna Góra: Żyjmy dla Boga, jak św. Paweł Pustelnik

Redakcja

Dziś na Jasnej Górze ostatni dzień dziewięciodniowego nabożeństwa „Pawełek”. Nowennę wieńczy zewnętrzna uroczystość św. Pawła I Pustelnika, a jej początkiem jest Suma odpustowa.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył o godz. 11.00 w bazylice metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę św. licznie koncelebrowali ojcowie paulini.

Słowa powitania wygłosił przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. „Niech ta Msza św. będzie wielkim dziękczynieniem i wielką prośbą zarazem we wszystkich intencjach naszego Zakonu, ale i w intencjach naszego arcypasterza, aby władze nauczyciela wiary, szafarza łaski i kierującego Kościołem wypełniał godnie, mężnie i w zdrowiu” – powiedział o. przeor.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał słowa Benedykta XVI, który powiedział, że „nie jest łatwo ukazywać otwarcie i bezkompromisowo to, w co i kogo wierzymy, zwłaszcza w kontekście, w którym żyjemy, w obliczu społeczeństwa, które często uważa ludzi żyjących wiarą w Jezusa za niemodnych i nie na czasie”.

„Pan Bóg nie jest konkurentem i granicą dla ludzkiej wolności, gdyż to właśnie ona obok rozumności stanowi o podobieństwie do Boga i ludzkiej godności. To dopiero na drogach wiary dochodzimy do pewności, że nie ma nic większego nad poznanie Boga w Chrystusie. Św. Paweł I Pustelnik jest szczególnym świadkiem i przewodnikiem takiego odkrycia w odosobnieniu i izolacji od świata zewnętrznego, ale jednocześnie o świadectwie o Bogu żywym, który jest i działa, i przekazuje łaskę tym, którym chce” – mówił kaznodzieja.

Abp Wacław Depo odczytał fragment przemówienia Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego z października 1960 r.: „’Wciąż nam mówią: my nie walczymy z Kościołem. Odpowiadamy: wy walczycie z religią, i z każdym przejawem religijności, dlatego usiłujecie przedstawić religię jako zbiór błędów i fikcji wyobrażeniowych tzw. religiologia, którą zajmuje się jedna z sekcji PAN-u i przedmioty wykładane w szkołach warszawskich pod tym tytułem, jest niczym innym, jak wykazywaniem, metodą pseudonaukową bez sensu i nonsensu wszelkiej religijności jako takiej. To jest walka z odczuciem religijnym w duszy człowieka, aż tak daleko sprawy zaszły? Prawdopodobnie będzie się próbować, aby poszły jeszcze dalej. Na tym etapie trzeba być świadomym, najmilsi, o co właściwie chodzi. Jeżeli toczy się walkę z religijnością, z uczuciem i wrażliwością religijną, to trzeba schodzić dzisiaj po prostu do prawd natury ludzkiej. Trzeba wykazywać, że do osobowości człowieka, jako istoty rozumnej i wolnej, należy wrażliwość religijna, a co za tym idzie, biorąc oczywiście rzecz porównawczo, religijność chrześcijańska i katolicka we właściwym tego słowa znaczeniu. Musimy dzisiaj dużo mówić o naturalnej religijności człowieka, człowieka Bożego, wolnego i rozumnego’. Słowa z października 1960 r. jakżeż boleśnie powracają” – stwierdził arcybiskup.

Podczas Mszy św. odśpiewano „Te Deum”.

Na zakończenie błogosławieństwa relikwiami św. Pawła Pustelnika udzielił wszystkim zgromadzonym abp Wacław Depo. Oprawę muzyczną przygotował Jasnogórski Chór Mieszany pod dyr. Marcina Lauzera.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda