Home WiadomościZe Świata Rozpoczęcie 200. Kapituły Generalnej Braci Mniejszych Konwentualnych

Rozpoczęcie 200. Kapituły Generalnej Braci Mniejszych Konwentualnych

Redakcja

Dnia 19 stycznia rozpoczęła się w Asyżu 200. Kapituła generalna Braci Mniejszych Konwentualnych, na którą przybyli delegaci, reprezentanci ponad czterotysięcznej rzeszy franciszkanów rozproszonych po całym świecie. Powitanie przybywających trwało przez cały dzień. Po wieczornych nieszporach miał miejsce obrzęd powitania braci przez Ministra generalnego przy Grobie św. Franciszka.

W styczniu Asyż jest niemal w letargu. Zgodnie z rytmem natury Miasto Biedaczyny ogarnięte jest zimowym odrętwieniem. Jednak wewnątrz i wokół Sacro Convento obserwowaliśmy wzmożony ruch. Przybywali dzisiaj prowincjałowie, kustosze i delegaci na 200. Kapitułę generalną zwyczajną Braci Mniejszych Konwentualnych, której zadaniem będzie wyznaczenie zasadniczych kierunków rozwoju Zakonu na najbliższe sześć lat oraz wybór tych, którzy w tym czasie będą nad Zakonem sprawować władzę. Wśród 99 przybyły delegatów 88 będzie miało prawo głosu; pozostali wystąpią w charakterze słuchaczy.

Kilka dni wcześniej przybyła do Asyżu około trzydziestoosobowa grupa braci: są wśród nich osoby zaangażowane w sekretariacie kapituły, tłumacze tekstów i tłumacze symultaniczni, których zadaniem jest przygotowanie logistyczne obrad kapituły. Aktualnie w Zakonie obowiązują cztery oficjalne języki: włoski, polski, hiszpański i angielski – konieczność przygotowania tłumaczeń tekstów oraz tłumaczenia „na żywo” podczas obrad w auli wymagają odpowiedniej ilości braci przygotowanych do tego zadania.

Obecna Kapituła naznaczona jest wyższym poziomem technologicznym: każdy brat otrzymał pendrive z dokumentami w formacie elektronicznym. Sieć bezprzewodowa, Internet, wewnętrzny serwer zapewniają właściwą komunikację w czasie realnym oraz możliwość kopiowania dokumentów w różnych językach w czasie rzeczywistym. Wszystko to, poza zapewnieniem płynności pracy, wpływa na znaczne ograniczenie użycia papieru: wymiar ekologiczny technologicznych innowacji jest dostrzegalny i bardzo wymierny.

Obrzęd powitania i rozpoczęcie Kapituły

Wieczorem, o godz. 18.00 w Bazylice dolnej miała miejsce ceremonia powitania uczestników Kapituły oraz jej rozpoczęcie. Obecni byli bracia z 48 narodowości, którzy reprezentują współbraci rozproszonych w 65 krajach na całym świecie. Wraz z kustoszem Sacro Convento o. Giuseppe Piemontese przybyłych powitali biskup Asyżu Doemnico Sorrentino oraz burmistrz miasta inż. Claudio Ricci; wszyscy trzej przekazali duchowym synom św. Franciszka pozdrowienie od lokalnego Kościoła oraz miasta.

Kustosz Sacro Convento, miejsca, które gości Kapitułę generalną, skierował słowa powitania do „pielgrzymów przybyłych do źródła powołania i charyzmatu”, którzy przybyli do Asyżu, aby być „sam na sam z Ojcem Franciszkiem” i aby „znaleźć natchnienie i umocnienie” w tych świętych miejscach, pełnych historii i piękna.

Biskup Sorrentino ponowił uścisk, w imieniu Kościoła asyskiego, który – w geście biskupa Asyżu Gwidona – objawił się względem Franciszka jako matka. Pasterz Asyżu wezwał zakonników do wysiłku, aby rozwijać łaskę charyzmatu franciszkańskiego, której nadal tak bardzo potrzeba oraz do kroczenia wspólnie z Kościołem w poddaniu i posłuszeństwie, tak jak pragnął tego Święty. Kończąc swoje pozdrowienia ks. Biskup zapewnił o modlitwie osobistej i całej diecezji w intencji, by „Zakon mógł pozostać wierny Jezusowi i Jego Ewangelii”.

Z kolei burmistrz Asyżu mówił o konieczności budowania „nowej ekonomii wspólnotowej”, w której dominują relacje odnowione i przepojone radością, którą trzeba ponownie odnaleźć, w społeczeństwie, które w budowaniu „nowego humanizmu” powinno czerpać inspiracje z charyzmatu franciszkańskiego.

Po pierwszych nieszporach niedzielnych, przy udziale chóru Bazyliki papieskiej św. Franciszka, bracia zeszli do krypty św. Franciszka, gdzie przy grobie swojego Zakonodawcy wzywali Ducha Świętego, aby towarzyszył im w obradach Kapituły.

Każdy z przełożonych wyższych (prowincjałowie, kustosze) oraz odpowiedzialni za delegatury w procesji podchodzili w kierunku grobu Świętego, gdzie – w symbolicznym geście – składali na ręce Ministra generalnego fra Marco Tasca album fotograficzny ze zdjęciami wszystkich wspólnot i klasztorów oraz publikacje dotyczące historii własnej jurysdykcji.

Na zakończenie krótkiego nabożeństwa bracia odśpiewali antyfonę Sanctae Pater pozdrawiając w ten sposób Serafickiego Ojca, wokół którego się zgromadzili.

fra Alessandro Ratti OFMConv

Relacje i zdjęcia z Kapituły Generalnej dostępne są na stronie: www.capgenofmconv2013.info

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda