Home WiadomościZ kraju Jasnogórskie czuwanie w intencji Polonii

Jasnogórskie czuwanie w intencji Polonii

Redakcja

Po raz 34. na Jasnej Górze zebrali się pielgrzymi wraz ze swoimi duszpasterzami – chrystusowcami, posługującymi Polakom i Polonii w wielu miejscach Siostrami Misjonarkami, by modlić się w intencji polskich emigrantów. Czuwanie odbyło się z 18 na 19 października i zgromadziło około 2 tysięcy osób. Hasło tegorocznej pielgrzymki do Domu Matki i Królowej brzmiało: “Z mocą  Bożego Ducha strzeżmy wspólnego dziedzictwa”. Odbyła się ona w roku jubileuszu pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny.

Oprócz pielgrzymów z kraju, przed oblicze Pani Jasnogórskiej, przybyli również Polacy z zagranicy, między innymi: Niemiec, Węgier, Belgii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Rumunii, Czech. Szczególnie w tym roku zaznaczona została obecność grupy z Francji, która przyjechała z prowincjałem ks. Zbigniewem Wcisło SChr i ks. Jarosławem Kochem SChr. 

W czuwanie włączyli się licznie zgromadzeni duszpasterze polonijni, Siostry Misjonarki Chrystusa Króla na czele z wikarią generalną s. Janiną Koszyk MChR, które są współorganizatorkami spotkania, bracia zakonni, nowicjusze i klerycy chrystusowcy.

Spotkanie rozpoczęło się programem przygotowanym przez Siostry Misjonarki. Obecnych w Auli o. Kordeckiego poderwały śpiewem pieśni religijnych i patriotycznych oraz  krótkim quizem, dotyczącym życia i duchowości swojego Założyciela, Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego. Siostry przygotowały także wszystkich zebranych do głębokiego przeżycia Eucharystii.

Apel Jasnogórski w piątek poprowadził  ks. Krzysztof Olejnik SChr – nowy przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Zawierzył podczas niego rodaków w kraju i tych, którzy żyją z dala od Ojczyzny. W imieniu zgromadzonych przyrzekał pielęgnować dziedzictwo, któremu na imię Polska, obiecał strzec wartości, wyrażonych w słowach: Polonia Semper Fidelis (Polska zawsze wierna).

Mszy Świętej koncelebrowanej o g. 23 przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Z mocą mówił w homilii: „to właśnie w obliczu tego Obrazu, Matki wskazującej na Syna, Polska jest jednością, a my jesteśmy sobą, bo Polska jest w nas, a my jesteśmy w niej, będąc czy to w kraju, czy poza jej granicami. Maryja w Obrazie Jasnogórskim jest Matką polskich spraw, polskich sumień, trudów i cierpień, zwycięstw i nadziei”. Zachęcał, by tak, jak to czynił Papież Polak, przyznawać się do Polski, do swojego pochodzenia, tożsamości i języka. Ukazywać przy każdej okazji, że Polska jest w nas.

W czasie bogatego programu szczególną modlitwą objęto Polaków żyjących za granicą, młodzież polonijną oraz rodziny rozdzielone przez emigrację. Ostatnim punktem czuwania była droga krzyżowa przygotowana przez alumnów WSD Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Bazą refleksji były słowa Czcigodnego Sługi Bożego, kard. Augusta Hlonda – Założyciela Towarzystwa Chrystusowego.

Dzięki transmisji za pośrednictwem Internetu, Radia Jasna Góra, Radia Maryja, Telewizji Trwam, z obecnymi w kaplicy Jasnogórskiego Wizerunku mogli łączyć się duchowo Polacy rozsiani na całym świecie,

Jak wskazał ks. Wiesław Wójcik SChr – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, głowny organizator czuwania – transmitowany codziennie Apel Jasnogórski jest ważnym łącznikiem między Polonią a narodowym Wieczernikiem.

W wielu parafiach na świecie, w tym samym czasie, przygotowano lokalne modlitewne spotkania w intencji Polonii.

Więcej (zdjęcia) na: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda