Home WiadomościZ kraju Jezuici – deon.pl: Piotr Żyłka laureatem nagrody „Ślad”!

Jezuici – deon.pl: Piotr Żyłka laureatem nagrody „Ślad”!

Redakcja

Redaktor jezuickiego portalu społeczno-informacyjnego DEON.pl, Piotr Żyłka, a także ks. Jan Kaczkowski to laureaci tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka. To pierwszych przypadek w historii nagrody, że ex æquo otrzymały ją dwie osoby. Nagrodę po 13. wręczono 18 czerwca w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Piotr Żyłka został wyróżniony za „znakomite wyczucie nowych mediów, zwłaszcza internetowych portali społecznościowych, oraz umiejętne korzystanie z nich dla głoszenia Dobrej Nowiny”. Ks. Jan Kaczkowski doceniony został za „unikatowy, lekki i przejmujący styl, w jakim dotyka spraw najważniejszych; sensu choroby, śmierci, życia”.

Piotr Żyłka jest dziennikarzem i publicystą portalu DEON.pl, który obok multimedialnego Studia Inigo jest częścią Wydawnictwa WAM – najstarszego wydawnictwa katolickiego w Polsce.

Do redakcji dołączył jeszcze jako student w 2009 roku. Jest autorem m. in. realizowanego przy portalu DEON.pl Projektu FaceBóg, który okazał się dużym sukcesem, stając się jednym z najciekawszych katolickich projektów w polskiej sieci.

Stronę Projektu co miesiąc odwiedza kilkaset tysięcy unikatowych użytkowników, a profil na Facebooku zgromadził już ponad 132 tysiące fanów. – Zależało mi na stworzeniu przestrzeni w mediach społecznościowych, która pozwalałaby docierać z Dobrą Nowiną do miliona internautów. Nie jest to miejsce gdzie się moralizuje, nie ma „kościółkowego” języka, nie ma zbędnego patosu – mówi Piotr Żyłka i dodaje. – Projekt FaceBóg ma jeden cel: skutecznie głosić Ewangelię, w taki sposób, żeby dotrzeć do serc ludzi i wzbudzić w nich fascynację Jezusem.

Piotr Żyłka jest także osobą, dzięki której powstała seria cieszących się dużą popularnościąchrześcijańskich gadżetów oraz największy polski profil papieża Franciszka na Facebooku. Profil powstał w kilkanaście sekund po tym, jak po raz pierwszy kard. Bergoglio wyszedł na balkon bazyliki św. Piotra w Watykanie. – Miałem nadzieję, że uda mi się stworzyć duży profil, który będzie służyć do promowania nauczania papieża w mediach społecznościowych, ale zaskoczyła mnie skala. W kilka dni po wyborze Franciszka profil miał ponad 100 tys. fanów (obecnie 176 tys. – przyp. red.) – mówi Żyłka.

Z Piotrem Żyłką nagrodę odebrał także ks. Jan Kaczkowski, doktor teologii moralnej i bioetyk, twórca i prezes Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Ks. Jan dzięki swojej nieszablonowej osobowości, wielkiej wierze i ogromnemu poczuciu humoru szturmem wziął polski Internet m. in. za sprawą videobloga „Smak Życia” prowadzonego w BoskiejTV.

Ks. Jan jest także osobą, która uczyła lekarzy, jak rozmawiać z pacjentami o umieraniu. Jego tekst „Jak umiera ciało” opublikowany na DEON.pl był najpopularniejszym tekstem portalu w 2012 roku. Po tym tekście jak również po reportażach w telewizji TVN i rozmowie w „Tygodniku Powszechnym” ks. Jan zasypany został mnóstwem maili od widzów i czytelników, których autorzy nie tylko wyrażali mu swoją solidarność i wyrazy podziwu, ale też nierzadko prosili o radę w ważnych dla siebie sprawach życiowych.

Dużą popularność przyniosła mu wydana w ubiegłym roku niesamowita książka „Szału niema, jest rak” – zapis rozmowy jaką przeprowadziła z księdzem Katarzyna Jabłońska z „Więzi”.

„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Przyznaje ją Kapituła uformowana bezpośrednio po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku, przez grono wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Kapitule przewodniczy Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”. Nagroda ma upamiętniać postawę Biskupa, którego dewizą były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!

W tym roku został wręczony także „Ślad” Diamentowy, przyznawany co kilka lat za całokształt dokonań. Nagrodę odebrał 74-letni Bohdan Cywiński – wybitny publicysta, historyk, działacz opozycji demokratycznej, autor m. in. legendarnych „Rodowodów niepokornych” oraz dwutomowej pracy „Ogniem próbowane” złożonych z esejów o dziejach Kościoła katolickiego w Europie Środkowej w dobie komunizmu. W ubiegłym roku wydał monumentalne „Szańce kultur Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej”.

„Laureatami dotychczasowych jedenastu edycji Nagrody „Ślad” byli kolejno: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa i Krzysztof Ziemiec.

Patronat honorowy nad Nagrodą sprawuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Cieszymy się z nagrody dla Piotra Żyłki, wszystkim laureatom i nominowanym gratulujemy.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda