Home WiadomościZ kraju Jezuici – Kalisz: Przesłanie bp. Damiana Bryla w 41. rocznicę powstania „Solidarności”

Jezuici – Kalisz: Przesłanie bp. Damiana Bryla w 41. rocznicę powstania „Solidarności”

Redakcja

Solidarność wyraża się w trosce o najbardziej potrzebujących. Ludzi potrzebujących nigdy wokół nas nie brakuje. Prośmy dobrego Boga, by nasze serca nie skamieniały – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kościele ojców jezuitów w Kaliszu z okazji 41. rocznicy powstania Solidarności„.

W homilii biskup kaliski nawiązał w homilii do kard. Stefana Wyszyńskiego, który „określił postulaty strajkujących jako słuszne, zwłaszcza te społeczne i polityczne”. Nie widział w nich walki o partykularne interesy jakiejś grupy politycznej, lecz „budzenie świadomości społecznej”. Podkreślił, że Prymas oceniał pozytywnie „ruch strajkowy, jako samodzielny ruch społeczny oraz ruch budzącej się autentycznej aktywności Polaków, przez lata ubezwłasnowolnionych przez komunistyczne państwo, ale jednocześnie obawiał się nadmiernego zaostrzenia sytuacji w kraju, która mogła jego zdaniem zakończyć się interwencją sowiecką, a raczej na wzór Czechosłowacji w 1968 roku, interwencją wojsk Układu Warszawskiego.

Biskup prosił wiernych, aby zachowywali pamięć o tamtych wydarzeniach.

„Chcemy dziękować tym wszystkim, którzy wtedy zaangażowali się, którzy mieli odwagę. Chcemy dzisiaj oddać im szacunek, wyrazić wdzięczność i pokornie prosić dobrego Boga, aby tych, którzy już umarli obdarzył radością nieba, a tym, którzy żyją błogosławił. Bardzo chciałbym zaprosić wszystkich, żeby ta pamięć trwała” – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał, aby młode pokolenia budowały na tym dziedzictwie.

„Musimy to dziedzictwo dzisiaj podjąć, żyć ideałami, które wtedy były tak ważne, które przecież nie straciły dzisiaj swojej aktualności. To szacunek do człowieka, prawo do pracy, prawo do godnego zarobku, który pozwala utrzymać rodzinę i rozwijać się” – akcentował hierarcha i jednocześnie podkreślał, że ostatnie dni sierpnia i pierwsze dni września to czas przypominania sobie ważnych momentów w historii Polski.

„To czas wspominania, czas refleksji i wdzięczności, ale też czas słuchania, nabierania ducha i podejmowania tego, co przed nami. Prośmy dobrego Boga, by pomógł nam dobrze, mądrze i odpowiedzialnie podjąć dziedzictwo tamtego czasu”.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali o. Andrzej Lemiesz, superior jezuitów i ks. Bogdan Tyc, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

Po Mszy św. delegacje parlamentarzystów, Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa i innych organizacji złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przed tablicą „Solidarności” w ogrójcu jezuitów.

W uroczystości uczestniczyły także poczty sztandarowe „Solidarności” różnych zakładów pracy z Południowej Wielkopolski, a organizatorem obchodów był Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa z przewodniczącym Bernardem Niemcem.

Na podstawie relacji Ewy Kotowskiej-Rasiak/Kalisz

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda