Home WiadomościZ kraju Przygotowania do uroczystości w Gietrzwałdzie

Przygotowania do uroczystości w Gietrzwałdzie

Redakcja

W Kurii Archidiecezji Warmińskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającym się uroczystościom odpustowym w sanktuarium NMP w Gietrzwałdzie, które odbędą się w dniach 4-5 września. W tym roku obchodzimy 144. rocznicę objawień NMP w Gietrzwałdzie i 55. archidiecezjalne dożynki. Uroczystościom będzie przewodniczył bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej.

– Uroczystości upamiętniające objawienia maryjne w Gietrzwałdzie od lat odbywały się w drugą niedzielę września. W tym roku, w związku z zaplanowaną na 12 września beatyfikacją prymasa Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, odbędą się one wyjątkowo w niedzielę 5 września. Z racji zbliżającej się beatyfikacji, gietrzwałdzkie uroczystości będą diecezjalnym przygotowaniem do tego wydarzenia, m.in. przed główną mszą świętą w niedzielę, o godz. 10.00, zostanie odmówiony różaniec z rozważaniami Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – wyjaśnia ks. Michał Tunkiewicz, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego.

– Nasze uroczystości zaczynamy w sobotę mszą św. o godz.18. połączoną z nieszporami. Główna uroczysta Eucharystia, która odbędzie się na gietrzwałdzkich błoniach, sprawowana będzie w niedzielę 5 września o godz. 11. Poprzedzona będzie procesją z bazyliki na miejsce modlitwy z kopią obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – mówi ks. Marcin Chodorowski CRL, proboszcz gietrzwałdzkiej parafii. Prosi, by uczestnicy uroczystości dotarli na błonia już przed godziną 10.00, co w znaczny sposób ułatwi sprawy organizacyjne. Dojazd do Gietrzwałdu ze względu na spodziewaną dużą liczbę wiernych, z pewnością będzie utrudniony – dodaje.

Tradycyjnie z okolicznych miejscowości wyruszą pielgrzymki piesze. – W tym roku również nie będzie pielgrzymki centralnej. Poszczególne grupy wyruszą z parafii, a punktem zbiorczym będą okolice lotniska na Dajtkach. Tu wyruszymy razem z zachowaniem odpowiednich odległości między grupami – wyjaśnia ks. Jarosław Dobrzeniecki, dyrektor pieszych warmińskich pielgrzymek.

Obecny na konferencji zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie podinsp. Piotr Godlewski wyjaśniał, jak głównego dnia uroczystości będzie zorganizowany ruch drogowy dojazdowy do Gietrzwałdu. – Dla osób dojeżdżających od strony Olsztyna, dojazd do Gietrzwałdu będzie od strony Woryt. Pierwszy wjazd od Olsztyna będzie przeznaczony wyłącznie dla komunikacji publicznej. Środkowy przeznaczony będzie dla służb mundurowych, przedstawicieli władz świeckich i kościelnych. Wjazd od strony Ostródy będzie zamknięty, służyć będzie wyłącznie dla służb ratowniczych – mówił nadkom. Piotr Godlewski. – W zależności od temperamentu, jaki kierowcy mają, proszę o wzajemną cierpliwość. Jeżeli trzeba się zatrzymać, zatrzymajmy się. Postarajmy się, aby te uroczystości przebiegły bezpiecznie – apelował nadkom. Piotr Godlewski.

W tym roku gietrzwałdzkie uroczystości będą transmitowane na stronie archidiecezji warmińskiej (archwarmia.pl), a także na stronie i antenie Polskiego Radia Olsztyn.

Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media/AW

Za: www.archwarmia.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda