Home WiadomościZ kraju Jezuici w Krakowie świętują Rok Ignacjański i 90 lat Ignatianum

Jezuici w Krakowie świętują Rok Ignacjański i 90 lat Ignatianum

Redakcja

Krakowscy jezuici oraz całe środowisko akademickie Ignatianum celebrują centralne wydarzenie Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego oraz rocznicę powstania Wydziału Filozoficznego, z którego bierze początek dzisiejsza Akademia. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Trwający Jubileuszowy Rok Ignacjański rozpoczął się w maju 2021, w 500-setną rocznicę nawrócenia św. Ignacego. 12 marca świętujemy 400-setną rocznicę jego kanonizacji, a obchody zakończą się 31 lipca 2022, w liturgiczną uroczystość św. Ignacego.

Akademia Ignatianum w Krakowie świętuje także 90 lat od powstania Wydziału Filozoficznego Towarzystwa Jezusowego, z którego wyrosła.

We Mszy św. uczestniczyli jezuici, środowisko akademickie, a w tym profesorowie i studenci Akademii Ignatianum oraz Przyjaciele i Dobroczyńcy.

Gości przywitał o. Prowincjał Jarosław Paszyński SJ i zaprosił do wspólnego świętowania wszystkich obecnych, jak i tych, którzy uczestniczyli w uroczystości za pośrednictwem internetu.

Abp Jędraszewski w homilii nawiązał do czytań mszalnych a także do bieżących wydarzeń, przede wszystkim wojny na Ukrainie. Wspomniał m.in. słowa św. Jana Pawła II o chrześcijańskich korzeniach Europy, które papież Polak wypowiedział w Gnieźnie, w czerwcu 1997 r., w czasie uroczystości 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, w obecności głów państw, które parę lat wcześniej odzyskały wolność po upadku komunizmu.

Na zakończenie Eucharystii o. prof. Józef Bremer SJ, rektor Akademii Ignatianum podziękował zebranym i zaprosił wszystkich na dalszą część uroczystości do Auli Wielkiej im. o. Grzegorza Piramowicza SJ.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda