Jezuici zapraszają na rekolekcje po… arabsku

DeonInternetowe rekolekcje wielkopostne po… arabsku przygotował jezuita z Łodzi, o. Zygmunt Kwiatkowski SJ. Refleksje ukazywać się będą codziennie od Środy Popielcowej do 26 marca. Głównym adresatem są chrześcijanie z krajów arabskich. 

„Wspieranie chrześcijan żyjących na Bliskim Wschodzie powinno mieć zarówno wymiar modlitewny jak i praktyczny. Rekolekcje przygotowane specjalnie dla nich mają obydwie te cechy” – tłumaczy o. Kwiatkowski.

Jezuita przez 30 lat pracował na Bliskim Wschodzie – w Egipcie, Libanie i Syrii. Niedawno wrócił do Polski i zamieszkał w Łodzi. Utrzymuje jednak kontakt ze społecznością katolicką,  której był duszpasterzem. „Rozmawiamy przez telefoniczną aplikację poprzez internet. Oczywiście po arabsku” – mówi.

Każdy odcinek rekolekcji zawiera zarówno opartą na Piśmie Świętym refleksję, jak i zachętę do konkretnego działania. „Taka forma rekolekcji jest dla nich bardzo przydatna. Będą ich mogli słuchać zarówno każdego dnia, w którym będą się ukazywać kolejne odcinki, jak też w dowolnym czasie. W Syrii jest to bardzo istotne, bo nie zawsze jest tam prąd i nie zawsze jest dostęp do internetu” – wyjaśnia o. Kwiatkowski.

Pomysł nagrania rekolekcji zrodził się w okresie Bożego Narodzenia. Wtedy o. Zygmunt, namówiony przez kanał internetowy Maskacjusz TV na nagranie życzeń świątecznych po arabsku, pozytywnie zdziwił się szerokim odzewem na tę inicjatywę. Nie musiał być zbyt intensywnie namawiany, żeby pójść za ciosem. „Obawiałem się trochę, że wyszedłem już z wprawy jeśli chodzi o mój arabski, ale nie było tak źle” – uśmiechał się po nagraniu rekolekcji.

Cykl będzie dostępny w kanale Maskacjusz TV w portalu YT (wszystkie odcinki dostępne tutaj).

Za: www.deon.pl.