Home WiadomościZ kraju Jubileusz 450-lecia WŻCh

Jubileusz 450-lecia WŻCh

Redakcja

W dniach 31.05 – 02.06.2013 r. Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce świętowała Jubileusz 450-lecia istnienia. Spotkanie, pod hasłem „Żyć – wierzyć – wzrastać”, odbyło się w Kaliszu.

Pozwoliło ono spojrzeć uczestnikom w dwóch kierunkach: wstecz – na niezwykłą historię ruchu oraz w przyszłość – na wyzwania niesione przez obecne czasy tak szybko zmieniającej się rzeczywistości.

W przestrzeni rozpiętej pomiędzy oba te kierunki rozwija się życie Wspólnoty, która wzrasta poprzez wiarę stanowiącą odpowiedź na ciągle objawiające się w jej historii – wezwanie Jezusa do budowania wraz z Nim Królestwa Bożego tu i teraz.

W tym roku mija 450 lat od powstania pierwszej wspólnoty świeckich żyjących według duchowości ignacjańskiej. Jej założycielem był o. Jean Leunis SJ. Ignacjańskie wspólnoty świeckich skupiające się wokół pierwszych towarzyszy Św. Ignacego Loyoli rozwinęły się w ruch Sodalicji Mariańskich, który mocno wpisał się w historię Kościoła. W drugiej połowie XX wieku proces odnowy ruchu, doprowadził do przekształcenia się części Sodalicji we Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego (WŻCh).

Podczas trzydniowego spotkania jubileuszowego znalazł się czas na wysłuchanie konferencji, dyskusje i pracę w grupach, a także na bardziej luźne świętowanie.

Historię ruchu oraz płynące z niej inspiracje do odczytania charyzmatu ruchu na dziś i jutro przedstawił O. Adam Schulz SJ, asystent kościelny WŻCh. Główny akcent w swojej wypowiedzi postawił na ukazanie drogi rozwoju Sodalicji Mariańskiej na ziemiach polskich. Pierwsza Sodalicja powstała w Braniewie w roku 1571, w osiem lat po założeniu pierwszej światowej Sodalicji w Rzymie. Najintensywniejszymi okresami rozwoju Sodalicji był czas od powstania pierwszej Sodalicji na ziemiach Polskich do kasaty TJ oraz koniec XIX wieku i wiek XX do roku 1949, kiedy to działalność Sodalicji została zawieszona. Pod koniec 1938 r. Sodalicja w Polsce liczyła ponad 100 tys. członków. Wspólnota Życia Chrześcijańskiego jest ruchem, który pomaga odkrywać powołanie człowieka świeckiego tak, jak było ono rozumiane w danym okresie historii Kościoła i jak je rozumiemy dziś, po Soborze Watykańskim II. Od początku swojego istnienia Wspólnota przygotowuje swoich członków do apostolstwa w różnych obszarach życia Kościoła i społeczeństwa. Tajemnica siły formacji tkwi między innymi w wykorzystaniu duchowości ignacjańskiej dla świeckich oraz w szczególnej miłości do Maryi.

Prezydent Światowej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego – Daniela Frank, przedstawiła sytuację WŻCh na świecie, jej inicjatywy i plany wprowadzając uczestników w tematykę Światowego Zgromadzenia WŻCh, które odbędzie się w Libanie na przełomie lipca i sierpnia tego roku.

Analizę sytuacji społecznej w Polsce, głównie w oparciu o badania socjologiczne, przedstawił Jerzy Komorowski z WŻCh.

Bardzo ważnym doświadczeniem spotkania była refleksja na apostolatem realizowanym obecnie przez WŻCh w konkretnych obszarach życia: praca na rzecz formacji świeckich, rodzina, ochrona życia, praca na rzecz młodzieży, apostolstwo wobec biednych, apostolstwo w dziedzinie kultury w tym mediów, zaangażowanie na rzecz życia społeczno-politycznego, praca z osobami starszymi oraz ekologia.

O pogłębianiu współpracy z innymi środowiskami mówili Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a zarazem prezes Zarządu Spółdzielczych Mediów WNET oraz Monika Trochimczuk z WŻCh. Pan Krzysztof podzielił się swoimi doświadczeniami angażowania ludzi dobrej woli do współpracy w tworzeniu bardziej korzystnych i sprawiedliwych warunków życia. Sposobem, o którym mówił jest inicjowanie spółdzielczości: współdzielenia tymi dobrami, talentami, wiedzą itp., które każdy uczestnik może wnieść.

Podczas spotkania był też czas na modlitwę oraz rozważania Słowa Bożego z wykorzystaniem duchowości ignacjańskiej, które poprowadził prezydent Polskiej WŻCh Bogusław Spurgjasz.

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce: Moderator Sodalicji o. Emilio de Cardenasa SM oraz Regina Pruszyńska odpowiedzialna za Sodalicję Warszawską.

Obok tak różnorodnych inspiracji intelektualno-duchowych, spotkanie w Kaliszu było też czasem radości i świętowania. Podczas uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez ks. prałata A. Gendera, delegata ordynariusza diecezji kaliskiej, ks. bp. Edwarda Janiaka kilku członków Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego zawarło Stałe Przymierze z WŻCh, inni złożyli je okres czasowy. Świętowanie dopełniła wytworna kolacja przygotowana przez kaliską wspólnotę WŻCh obchodzącą w tym właśnie czasie 25 lecie swojego powstania.

Dziś Wspólnota spotyka się i prowadzi dzieła apostolskie w 60 krajach. W Polsce działa w 14 ośrodkach (Białystok, Bytom, Gdańsk, Gdynia, Kalisz, Kraków, Lublin, Łódź, Piotrków Trybunalski, Poznań, Radom, Szczecin, Toruń i Warszawa). Istnieją również wspólnoty polonijne w Londynie i Chicago.

Cieszymy się i jesteśmy wdzięczni, że Bóg pozwolił istnieć i działać Wspólnocie przez tak wiele wieków i wierzymy, że Wspólnota pozostając wrażliwą na Boże wezwania i potrzeby pojawiąjące się w świecie wokół nas, będzie mogła jeszcze długo owocnie służyć Kościołowi swoim charyzmatem.

Monika Trochimczuk, WŻCh
o. Adam Schulz SJ
RED.

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda