Home WiadomościZ kraju Jubileusz Sióstr Pijarek

Jubileusz Sióstr Pijarek

Redakcja

pijarzy.pl19 września 2015 r., Siostry Pijarki przeżywały w kościele parafialnym Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie-Rakowicach swój jubileusz 25-lecia przybycia do Polski i pracy w naszym kraju. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Grzegorz Ryś, który wygłosił homilię, odwołując się w niej do Ewangelii o siewcy.

Zachęcał do rozmiłowania w Słowie, aby móc współpracować z Jezusem i przekazywać innym ziarno Słowa – Dobrej Nowiny, by formować uczniów Jezusa. To zadanie jest ściśle związane z charyzmatem pijarskim i Szkołami Pobożnymi, które prowadzą Siostry Pijarki. W koncelebrze uczestniczyli licznie zebrani Ojcowie Pijarzy wraz z o. prowincjałem Józefem Matrasem SP na czele.

Siostry gościły również obecną matkę generalną Zgromadzenia Sióstr Pijarek – M. Divina Garcia Calzada, która włączyła się we wspólne dziękczynienie. Po Eucharystii można było zobaczyć program artystyczny przygotowany przez uczniów szkół Sióstr Pijarek z Krakowa-Wieczystej, Rzeszowa oraz Krakowa-Olszanicy w Liceum Pijarów.

Dziękujemy i uwielbiamy Pana Boga za 25-lecie posługi Sióstr Pijarek na ziemiach polskich. Dokładnie 25 lat temu Pan Bóg zasiał ziarno na dobrą glebę. To ziarno wydało plon i wciąż się rozwija. Dzięki otwartości na Jego Słowo dziś możemy gromadzić się wokół ołtarza i uwielbiać Pana. Radujemy się, że były Siostry, które przyjęły wezwanie i przybyły do Polski. Tu stawiały fundamenty dla nowej wspólnoty Sióstr Pijarek, oddając się całym sercem i nie szczędząc trudów, aby dzieło wychowania i nauczania w Szkołach Pobożnych rozwijało się także w Polsce. Z wdzięcznością patrzymy na te Siostry, które kontynuują to zapoczątkowane kiedyś dzieło. Są one jak dobra ziemia, w którą Bóg wsiał ziarno. To ziarno przynosi plon dla Królestwa Bożego.

Patrząc na dzieci i młodzież uczące się w szkołach pijarskich i ich Rodziny jesteśmy wdzięczni za zaufanie z ich strony. Dziękujemy za całą wspólnotę, jaką są Szkoły Pobożne i powierzamy wszystkich, którzy z nami współpracują każdego dnia. Zawierzamy naszych Nauczycieli, Pracowników, którym jesteśmy wdzięczni za ich dobroć, życzliwość i trud. Uwielbiajmy Pana i prośmy, aby napełniał nasze serca radością i entuzjazmem, byśmy zachwycali się Jezusem i pociągali innych do Niego, szczególnie tych najmniejszych. Niech On nam wszystkim błogosławi obfitością swoich darów.

Słowa Matki Generalnej wygłoszone podczas obchodów Jubileuszu:

Z wielką miłością pragnę przywitać obecnego tu Ks. Biskupa Grzegorz Rysia, Ojców Pijarów z O. Prowincjałem Józefem Matrasem na czele, rodziców, uczniów i przyjaciół tutaj zebranych.
Dobrze pamiętamy cud, jakim zaczęła się fundacja w Polsce, gdy w 1990 r. pojawiła się grupa młodych dziewcząt z tego kraju, które pragnęły zostać Pijarkami, a jeszcze nas nie znały. Jak to było możliwe? Świadectwo naszych Braci Pijarów, jak i ich ojcowska troska, jaką otoczyli młode dziewczęta, sprawiły, że odczuły w sobie charyzmatyczną intuicję Pauli Montal i zapragnęły oddać swoje życie wychowaniu i nauczaniu dzieci. Idąc za tradycją naszej rodziny zakonnej, parę Sióstr Pijarek pochodzących z różnych krajów świata, przyjechało do Polski, aby tutaj dać początek wspólnocie zakonnej oraz towarzyszyć i wspierać początek pięknej historii, która się w Polsce rozpoczynała. To historia naznaczona momentami trudnymi, jak również chwilami pełnymi radości i wdzięczności.
Podczas tych 25 lat Pan błogosławił nam powołaniami z Polski, każda z moich sióstr Polek jest skarbem i darem dla Szkół Pobożnych. Podziwiamy u naszych sióstr z Polski wiele rzeczy, między nimi:
– waszą wielkoduszność;
– waszą pobożność i pracowitość, oddanie powierzonej wam misji;
– wasze pragnienie zdobywania wiedzy, by wzrastać w mądrości i łasce, aby lepiej służyć i pomagać waszym uczniom i ich rodzinom;
– wasze poczucie tworzenia rodziny pijarskiej, jakże piękna jest wasza wrażliwość, z jaką przeżywacie wszystko co dotyczy Instytutu.
Dzisiaj, gdy przeżywamy 25 lat od dnia naszego przyjazdu do tego pięknego kraju, z wielka radością patrzymy na 18 kobiet, pijarek i na nasze trzy szkoły: Wieczystą, Olszanicę i Rzeszów. Szkoły, w których się naucza i ewangelizuje w duchu charyzmatu Matki Pauli Montal. Każdej z tych centrów edukacyjnych towarzyszy mała wspólnota, w której przy niej się mieszka i w tym momencie jest jej w pełni oddaną. Czasami też wspominam fundacje powstałe bezpośrednio z udziałem Matki Pauli, kiedy to pierwsze Pijarki z wielką radością przekazywały charyzmat nowopowstającym szkołom. Są one dla nas zawsze pewnym punktem charyzmatycznego odniesienia.
Drogie Siostry Polskiej Delegatury Generalnej i wszyscy, którzy z taką miłością nam towarzyszycie. Wyśpiewajmy radosne „Magnificat”, za „wielkie rzeczy”, które Pan uczynił w każdej z Was i w każdej szkole w tym pięknym kraju, jakim jest Polska, a tym bardziej teraz, gdy zaczyna się w nim „ złota polska jesień”, która czyni go jeszcze piękniejszym:
– Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za Jego wielkość.
– Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za wielkoduszność każdej mojej siostry.
– Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za piękno wychowania.
– Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za misję, jaką spełnia rodzina.
– Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za odwagę młodych, którzy słysząc Jego głos idą za Nim i oddają swoje życie nauczycielskiej misji Kościoła.
– Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za życie moich sióstr, które umiały towarzyszyć i wspierać wzrost Szkoły Pobożnej w Polsce, a dziś są między nami: M. Teresa Sesma, M. Olga Montoya, M. Elena Castanera, M. Carmen Muruzabal.
– Niech moja dusza zawsze uwielbia Pana za wielkoduszne oddanie M. Marii de la Iglesia, M. Julii Ruiz, M. Małgorzaty Słomianej, które nas poprzedziły i czekają na nas w niebie.
Niech Pan nam nieustannie błogosławi i uczyni płodną misję, którą z taka radością i wielkodusznością realizujecie. Te 25 lat są pierwszym krokiem pięknej historii, która się tu rozpoczęła. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy towarzyszą nam w dniu tego święta.

M. Divina Garcia Calzada – Matka Generalna Sióstr Pijarek
Kraków, 19 września 2015 r.

Nad.: Parafia Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie-Rakowicach

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda