Home WiadomościZ kraju Jubileuszowa XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Jubileuszowa XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Redakcja

Centralne uroczystości Jubileuszowej 20. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja trwają w niedzielę, 8 lipca na Jasnej Górze. Główne intencje modlitwy zgromadzonej pod Szczytem rzeszy słuchaczy i sympatyków Radia to, jak powiedział założyciel i dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk, modlitwa „o wolność słowa w Polsce, wolność dla mediów, o wolność dla TV Trwam, o miejsce na multipleksie”.

W czasie pielgrzymki o. dyr. Tadeusz Rydzyk został przyjęty do Konfraterni Zakonu Paulinów.

Mszy św. w jęz. łacińskim, rozpoczętej o godz. 11.00 na Szczycie, przewodniczy sekretarz Watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp Joseph Tobin, były generał redemtorystów.

Homilię wygłosił biskup diec. kieleckiej bp Kazimierz Ryczan.
„Dziś dotykamy przez Ewangelię Twojej Maryjo obecności w Kanie, gdzie przy stole nowożeńców usiadł Jezus ze swymi uczniami, a Ty nawiązałaś dialog z Jezusem. Błogosławiony dialog. Trwa on do dziś, tak jak Ewangelia trwa do dziś. Dialog żywy powtarzający się przez wieki i pokolenia. Dialog między Matką a synem Bożym: ‘Synu, wina nie mają’. Słowa te kierujesz do Syna w dniu naszej pielgrzymki: Synu mój, zobacz! Ministerstwo beztrosko odcina młodzież od korzeni swego narodu i niszczy pamięć historyczną. Nauczyciele strajkują w obronie Polski, bo kto traci pamięć historyczną, ten straci suwerenność. Komu na tym zależy? Panie i Panowie z rządu, przyjmijcie z krajów Europy to, co jest dobre, szlachetne, sprawdzone. Dlaczego chcemy szkodzić Ojczyźnie i przeszczepiamy wartości i śmietnik moralny?” – mówił w homilii bp Ryczan.

„Ojczyzna nosi oblicze wiary i religii. To się liberałom i niewierzącym nie podoba. Chcą Polski bez Boga. Wiara i religia to obszary niepodległości ojczyzny. Kiedy zaborcy odebrali Polsce niepodległość i wolność, Kościół w swoim wnętrzu zachował niepodległość. Religia i wiara stały się ostoją niepodległości w czasie zniewolenia komunistycznego. Prymas Wyszyński stał się symbolem nieugiętej niepodległości. Kto chce pozbawić niepodległości naród, ten nie pozwala na budowę świątyń, zamyka klasztory, zamyka do więzienia kapłanów. To tak niedawna nasza historia. Niepodległość należy wiązać z ojczyzną, a wiara i religia do ojczyzny należy. Taki wymiar ma niepodległość Polski – zaznaczył kaznodzieja – Nie mogą temu zaprzeczyć działacze, którzy po stanie wojennym znaleźli pracę w kościelnych instytucjach. To nic, że już tego nie pamiętają i odżegnują się od Kościoła. Niepodległy wierzący naród pamięta”.

„Środki masowego przekazu, prywatne i publiczne, mówią jednym głosem i odmieniają przez wszystkie przypadki słowo sprawiedliwość, równość, prawda. Gazeta wszystko przyjmie. Audycje telewizyjne można pięknie zmanipulować. Mamy dobrych psychologów społecznych. Poprzez manipulację można zbrodniarza wykreować na bohatera. Wówczas sprawiedliwość nie jest sprawiedliwością, równość jest dyskryminacją a prawda jest kłamstwem – podkreślił biskup – Dziś zapomniano o solidarności narodowej, o równości. Odmawia się katolikom obecności na szeroko rozumianym multipleksie. Prawie dwa miliony trzysta tysięcy obywateli zwróciło się z prośbą do konstytucyjnych ciał i upomniało się o sprawiedliwość i równość. Ten głos należy kilkakrotnie pomnożyć. Podpisujący petycję mają swoje dzieci, swoich znajomych, przyjaciół, rodziny. Bardzo liczne rady gminne i miejskie uchwaliły rezolucje domagające się sprawiedliwości i równości w tej materii. Setki tysięcy ludzi protestuje w marszach poparcia dla Telewizji Trwam. Wszyscy są dziećmi Polski i na Ojczyźnie im zależy. Panie Prezydencie! Słuchamy pięknych gratulacji podczas ingresu nowych ordynariuszy. Rozumiemy, że jest to szczere. Wystarczy jeden głos ze strony Pana. Tę chorobę należy uleczyć. To nie są tylko moherowe berety. Niech Pan stanie w obronie milionów matek, ojców, emerytów i młodzieży. Obcokrajowe stacje otrzymały miejsce na multipleksie, dla Polaków spod znaku Maryi nie ma miejsca. Tu wszystko jest czytelne”.

– zobacz więcej: „Stągiew miłości Ojczyzny poniewieranej” – homilia bp Kazimierza Ryczana

Zgromadzonych pielgrzymów witał przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. „Przychodzimy w tej wielkiej rzeszy, aby oddać Bożej Matce hołd naszej wdzięczności i miłości, i aby złożyć i zawierzyć w Jej Niepokalanym Sercu dzieło Radio Maryja, Kościół i Ojczyznę naszą, aby razem z Maryją Bogu dziękować za 20 lat Radia Maryja” – powiedział o. przeor.

„Dziękujemy za prawdziwą informację, często niewygodną dla politycznie poprawnych, za rzetelną, religijną i patriotyczną formację, za solidarną, codzienną akcję na rzecz bliźniego, Kościoła i Polski, za związanie Radia Maryja i wszystkich dzieł przy nim powstałych z Matką Bożą Częstochowską i ze Stolicą Duchową Polski, za wieczorne transmisje Apelu Jasnogórskiego, za transmisje z Polski i ze świata odpustów, uroczystości, ważnych wydarzeń” – mówił o. Roman Majewski.

– zobacz więcej: „Prawo Boże fundamentem Narodu polskiego” – powitanie przeora Jasnej Góry o. Romana Majewskiego

Uroczystemu nadaniu Konfraterni dla o. Tadeusza Rydzyka przewodniczył o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. W kilku słowach przybliżył historię paulińskiej Konfraterni oraz jej znaczenie na przestrzeni wieków, a także sylwetkę nowego konfratra. Następnie odczytał Akt przyjęcia o. Tadeusza Rydzyka do Konfraterni. „W Konstytucjach Zakonu czytamy: ‘Stosownie do dawnego zwyczaju o. Generał może, po wysłuchaniu zdania Definitorium, przyjmować osoby duchowne i świeckie do tzw. Konfraterni dla okazania im wdzięczności za wyświadczone dobrodziejstwa czy też ściślejszy związek z Zakonem’” – powiedział o. Zachariasz Jabłoński. Wymienił szczególne zasługi nowego konfratra dla pogłębienia kultu Matki Bożej Jasnogórskiej, m.in. organizację corocznej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę i do Amerykańskiej Częstochowy, codzienną transmisję Apelu Jasnogórskiego na falach Radia Maryja i Telewizji Trwam, wiele transmisji z ważnych wydarzeń jasnogórskich przeprowadzanych na antenie toruńskiej rozgłośni i telewizji.

Treść dyplomu nadania Konfraterni w języku łącińskim odczytał o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów. Paulini wręczyli nowemu konfratrowi specjalny dyplom oraz wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej.

„Kochani ojcowie, kochani księża arcybiskupi, biskupi, kapłani, wszyscy tu zgromadzeni. Otóż powiem tylko tak: Jestem prochem i niczem… Tylko tyle. Ale gdy wszystkie prochy tak się pozbierają, to z tego coś będzie. I tak to odbieram” – powiedział o. Tadeusz Rydzyk odbierając dyplom Konfraterni i dziękując wszystkim, którzy tworzą i wspierają dzieło Radia Maryja.

Podczas pierwszego tego lata spotkania z wiernymi w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo papież Benedykt XVI, zwracając się po polsku, pozdrowił uczestników pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę, którzy – jak dodał – modlą się za Ojczyznę i o wolność słowa. Po modlitwie Anioł Pański papież powiedział po polsku: „Witam przybyłych do Castel Gandolfo Polaków. Pozdrawiam uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja zebranych na Jasnej Górze, którzy modlą się za Ojczyznę, za rodziny, o wolność słowa”. Słowa papieża wyemitowano poprzez głośniki w czasie dzisiejszej jasnogórskiej Eucharystii.

Obecni są m.in.: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu; bp diec. kieleckiej Kazimierz Ryczan, bp diec. świdnickiej Ignacy Dec, bp pomocniczy diec. świdnickiej Adam Bałabuch; bp diec. drohiczyńskiej Antoni Dydycz; bp diec. kaliskiej Stanisław Napierała; bp diec. zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt, bp senior Paweł Socha z Zielonej Góry; bp diec. łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski; bp diec. sandomierskiej Edward Frankowski; bp arch. lubelskiej Ryszard Karpiński; bp arch. wrocławskiej Edward Janiak; bp Stanisław Dziuba, paulin, biskup diec. Umzimkulu w Republice Południowej Afryki; o. Janusz Sok, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. W modlitwie uczestniczą parlamentarzyści, posłowie i senatorowie.

Na zakończenie głos zabrał abp Joseph Tobin
, sekretarz Watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Hierarcha podziękował za radość, jakiej doświadczył w Polsce na Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. „Ta radość, którą przeżywamy dzisiaj, my tutaj, ona jest dlatego, że my znamy Jezusa Chrystusa, że my się z Nim spotykamy. To jest na pewno też takim specyficznym znakiem Polski ten rodzaj radości. I na pewno jest miejsce w Poslce dla tego głosu, jaki przekazuje Radio Maryja, dla tego obrazu, jaki przekazuje TV Trwam i Fundacja Lux Veritatis – powiedział – Ponieważ tak, jak Maryja odnajdujemy naszą radość w Bogu i w Rodzinie Radia Maryja po tych 20 latach, tak, jak Maryja możemy powiedzieć: ‘Pan uczynił dla nas wielkie rzeczy’”.

O. Janusz Sok, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów powiedział
: „Dziękujemy dzisiaj Bogu za spotkanie Rodziny Radia Maryja. Jak w każdej rodzinie, tak i tutaj, każdy z nas czuje się ważny i potrzebny, stąd siła tej Rodziny, która potrafi nas gromadzić w tak wielkiej liczbie dzisiaj”. Podziękował wszystkim za wsparcie, jakie TV Trwam otrzymuje w walce o miejsce na multipleksie.

Udział w pielgrzymce ułatwiają pielgrzymom trzy duże telebimy umieszczone na Szczycie jasnogórskim. W czasie dzisiejszego spotkania zbierane są podpisy w apelu przeciwko dyskryminacji Telewizji Trwam i nie przyznaniu jej miejsca na cyfrowym multipleksie. Na jasnogórskim placu porozstawiane są punkty sprzedaży książek i materiałów pielgrzymkowych. Miasto Częstochowa zadbało o zabezpieczenie medyczne i porządkowe pielgrzymki.

Medialnie spotkanie relacjonują: Radio Maryja i Telewizja Trwam. Oprawę Liturgii zapewnia Orkiestra Koncertowa Victoria z par. Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie pod dyr. Juliana Kwiatkowskiego.

 


 

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 08.00 śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny. Czas do Mszy św. wypełniły m.in.: gra Orkiestry im. Tadeusza Moryto z Łącka nad Dunajcem pod dyr. Stanisława Strączka; poezja w interpretacji Mirosławy Marcheluk, aktorki z Łodzi; wykład o katechezie w szkole ks. Krzysztofa Mielnickiego, dyr. Wydziału Katechetycznego kurii Drohiczyńskiej; słowo o szkole Elżbiety Barys, polityka i nauczyciela; śpiew zespołu Zajazd w składzie Bożena i Lech Makowieccy; słowo o. Tadeusza Rydzyka do pielgrzymów; przemówienie dziennikarza Wojciecha Reszczyńskiego; słowo byłego ministra środowiska Jana Szyszko, śpiew Kapeli znad Baryczy.

– zobacz więcej: Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mn, es

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda