Home WiadomościZ kraju Zakończyl się Wielki Odpust Tuchowski

Zakończyl się Wielki Odpust Tuchowski

Redakcja

W niedzielę, 8 lipca, zakończył się tygodniowy Wielki Odpust Tuchowski. W tym roku rozpoczął się on 30 czerwca i przeżywany był pod hasłem „Osiem błogosławieństw drogą Kościoła”.

Ta myśl nawiązywała do homilii wygłoszonej w 1987 roku przez bł. Jana Pawła II w Tarnowie podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny.

Podczas 9 dni odpustu do Tuchowa przybyło ponad 70 000 pielgrzymów. Rozdano ponad 50 000 Komunii Świętych. Każdego dnia od samego rana do wieczora sprawowany był sakrament pojednania i pokuty. Podczas całego odpustu jego szafarzami było 40 spowiedników. Dla osób przeżywających szczególne trudności zapewniona była możliwość rozmowy i spowiedzi u ojca psychologa. Codziennie odbywały się również nabożeństwa: Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, modlitwa o powołania, koronka do Miłosierdzia Bożego, różaniec na dróżkach różańcowych, droga krzyżowa i nieszpory maryjne. Bazylika w tym czasie gościła czterech biskupów – ordynariusza diecezji tarnowskiej, ks. bp. Andrzeja Jeża, biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej – ks. bp. Władysława Bobowskiego i ks. bp. Wiesława Lechowicza oraz ojca bp Czesława Stanulę, redemptorystę, biskupa diecezji Itabuna w Brazylii. Do Tuchowa przybył także o. Janusz Sok, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Szczególnym momentem podczas tegorocznego odpustu była uroczystość Matki Bożej Tuchowskiej, 2 lipca, kiedy to uroczyście do bazyliki wprowadzono relikwie bł. Jana Pawła II. Wydarzenie to była transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam, a „Rozmowy Niedokończone” poświęcone były kultowi Matki Bożej Tuchowskiej.

Przed oblicze Matki Bożej Tuchowskiej ze swoją pielgrzymką przybyli strażacy, samorządowcy, uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, Akcja Katolicka, kapłani obchodzący jubileusz święceń kapłańskich, osoby konsekrowane, słuchacze Radia Maryja i Telewizji Trwam, rolnicy, pszczelarze, Dziewczęca Służba Maryjna, ministranci, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Kręgi Domowego Kościoła, małżeństwa obchodzące jubileusze, Rycerstwo Niepokalanej, Trzeci Zakon Franciszkański, czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, emeryci i renciści, żołnierze Armii Krajowej, dzieci, nauczyciele, przyjaciele misji zagranicznych, chorzy i niepełnosprawni, pracownicy Caritas, lekarze i pracownicy służby zdrowia, czciciele Niepokalanego Serca NMP, Róże Różańcowe, leśnicy, myśliwi, pracownicy parków krajobrazowych, osoby bezrobotne, osoby pracujące za granicą oraz kolejarze. Do Tuchowa przybyły także piesze pielgrzymki z 25 miejscowości i kilkadziesiąt pielgrzymek autokarowych z całej Małopolski.

Redemptoryści serdecznie dziękują wszystkim, którzy nawiedzili tuchowskie Sanktuarium Matki Bożej i serdecznie zapraszają na Mały Odpust Tuchowski, który odbędzie się 8 września bieżącego roku, oraz na następny Wielki Odpust już za rok.

br. Łukasz Baran CSsR

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda