Już wkrótce Spotkanie Młodych Lednica 2000

Jeżeli mówimy ludziom „Idź i kochaj”, to nie możemy pozwolić, by szli sami, dlatego ofiarujemy im różaniec, a z nim Matkę Maryję – powiedział o. Wojciech Prus OP, duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000. Przemawiał on 11 maja na konferencji prasowej w Warszawie przed XXI Spotkaniem Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 3 czerwca na Polach Lednickich kolo Gniezna pod hasłem „Idź i kochaj”.

Uczestników konferencji w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski i przybyłych gości powitał bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

„XXI Spotkanie Młodych Lednica 20 jest oficjalnym, ogólnopolskim dziękczynieniem za ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży” – zapewniają organizatorzy. Dodali, że hasło „Idź i kochaj!” współgra ze słowami Franciszka, który w Krakowie wezwał młodych, aby wstać z kanapy i zaryzykować.

Koordynatorka spotkania na Lednicy Barbara Grocholewska podkreśliła, że organizatorzy są gotowi do przyjęcia 100 tys. pielgrzymów, a nad przebiegiem uroczystości czuwać będzie ok. 3 tys. wolontariuszy. Do końca maja potrwają zapisy do wolontariatu.

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy przedstawiła zebranym piosenkę pt. „Idź i kochaj”, towarzyszącą tegorocznym obchodom. W zdjęciach do teledysku, będącego odpowiedzią na wezwanie papieża, wzięła udział poznańska młodzież, m.in. uczennice sióstr pasterek, które są również tancerkami lednickimi, młodzież z duszpasterstwa na poznańskich Winiarach i inni przyjaciele Lednicy.

Znakiem tegorocznego spotkania będą m.in. puzzle, symbolizujące wspólnotę. Każdy z uczestników dostanie dwa elementy. „Zaprosiliśmy do wręczania jednego z nich osobie, która nie jako pierwsza przyjdzie nam do głowy, ale raczej osobie nieoczywistej, jaką wskaże nam Duch Święty” – podkreśliła Grocholewska. Uczestnicy dostaną również dziesiątkę różańca, by towarzyszyła im na każdym kroku, a także świecę, symbolizującą płonącą wiarę.

„Jeżeli mówimy ludziom «Idź i kochaj», to nie możemy pozwolić, by szli sami, dlatego ofiarujemy im różaniec, a z nim Matkę Maryję” – powiedział o. Wojciech Prus OP. Podkreślił, że różaniec ma stać się towarzyszem drogi, który będzie „podtrzymywać gorący entuzjazm budowania wspólnoty z innymi”.

O. Michał Legan z Zakonu Paulinów podkreślił, że w tym roku z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, spotkaniu młodych, w szczególny sposób towarzyszyć będzie Jasnogórska Pani. Jej obecność symbolizować będzie również gest „pustej ramy”, przypominający o czasach komunizmu: aresztowania w 1966 kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, kiedy to kard. Stefan Wyszyński zdecydował, że w trasę wędrówki po polskich parafiach ruszy pusta rama obrazu.

O. Legan przypomniał, że pusta rama zachęciła jeszcze większą ilość osób do przybycia na spotkania z Maryją. „Dzięki niej wyprowadziła Ona z ukrycia wiarę Polaków. Ludzie przychodzili na spotkanie z Matką Bożą i Jezusem, nie potrzebowali do tego obrazu, wystarczył symbol, jakim była pusta rama” – zaznaczył.

Otwarcie Pól Lednickich nastąpi o godzinie 8:00, wtedy też rozpocznie się sakrament pokuty. Na godzinę 12:00 zaplanowano modlitwę Anioł Pański, a na 15:00 Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Spotkanie rozpocznie się oficjalnie o godzinie 17:00. Przybyłych pielgrzymów powita prymas Polski abp Wojciech Polak. O 20:00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Homilię wygłosi bp Grzegorz Ryś. Przemówienie do młodzieży przygotował także papież Franciszek. Tradycyjnie o godzinie 24:00 uczestnicy wydarzenia zaczną przechodzić przez Bramę III Tysiąclecia.

Przygotowano także specjalne symbole dla księży i sióstr zakonnych. Duchowni dostaną ryngraf z Matką Bożą Niezawodnej Nadziei z Jamnej, który towarzyszył polskim rycerzom, powstańcom i patriotom. Zakonnice natomiast dostaną chustę, również z nadrukiem wizerunku Maryi.

Ruszyły też zapisy na XII Maraton Lednicki im. Jana Pawła II oraz akcję Fishmob – Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej lednickiej wspólnoty: www.lednica2000.pl.

XXI Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się w sobotę 3 czerwca pod hasłem „Idź i kochaj”. Organizatorzy spodziewają się ok. 100 tys. uczestników, w tym także grup spoza Polski. Do tej pory swój udział zapowiedzieli także pielgrzymi m.in. z Portugalii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Wciąż można zgłaszać zagranicznych gości.

KAI/kk

Za: www.deon.pl