Seminaria duchowne zmierzą się w ogólnopolskich mistrzostwach piłki nożnej

Od dwudziestu ośmiu lat organizowane są Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Seminariów Duchownych i Zakonnych, które rozpoczęły się w 1991r. w Paradyżu. Od tego czasu finał odbywał się, co dwa lata i był on organizowany przez kolejną zwycięską drużynę.

Tegoroczny finał organizowany jest w Siedlcach. XIV Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Seminariów Duchownych i Zakonnych będą trwać w dniach od 14 do 16 maja 2017 r. Przez dwa lata odbywały się kwalifikacje między dwudziestoma czterema drużynami z całej Polski, w wyniku których zostały wyłonione trzy najlepsze drużyny. Do finału dostały się drużyny seminaryjne z diecezji tarnowskiej, łomżyńskiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej, a także nasza drużyna z Siedlec będąca obrońcą tytułu z 2015r. zdobytego w Radomiu.

Seminarium Duchowne w Siedlcach serdecznie wszystkich zaprasza do kibicowania drużynom, które 15 i 16 maja będą walczyły o zwycięstwo na stadionie Miejskim w Siedlcach przy ul. Jana Pawła II 6. – Liczymy na Waszą obecność, która z pewnością doda motywacji naszej grupie i pomoże jej stać się Mistrzami Polski po raz piąty w historii – mówią organizatorzy.
Zespół Seminarium Siedleckiego zdobyła mistrzostwo Polski, aż czterokrotnie na trzynaście dotychczas odbytych zawodów. Pierwsze zwycięstwo zdobyliśmy w 1997r. w Sandomierzu, kolejne w 2003r. również w Sandomierzu, w 2005r. obroniliśmy tytułu w Siedlcach, natomiast czwarty tytuł wygraliśmy w 2015r. w Radomiu. Jedynie Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sandomierskiej uzyskało tyle samo tytułów, co nasza grupa.

Seminarium diecezji siedleckiej na tle innych seminariów duchownych i zakonnych jest kojarzone z wysokimi osiągnięciami w piłce nożnej między innymi na szczeblu metropolitalnym i ogólnokrajowym. W związku z tym, że nasz zespół seminaryjny osiągnął spektakularny sukces na ostatnim turnieju, staliśmy się organizatorami XIV Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Seminariów Duchownych i Zakonnych. Finały te odbędą się w Siedlcach w dniach od 14 do 16 maja.

Przygotowania do XIV finału trwają od 2015 roku, w którym to rozpoczęły się kwalifikacje. Do mistrzostw zgłosiły się dwadzieścia cztery drużyny z seminariów duchownych i zakonnych z całej Polski. Po wielu fizycznie wymagających spotkaniach do finału dostały się, oprócz naszego zespołu seminaryjnego, który będzie bronił swojego tytułu, trzy inne drużyny kleryckie z diecezji: tarnowskiej, łomżyńskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Kleryckie Mistrzostwa Piłkarskie rozpoczną się 14 maja galą otwarcia w gmachu seminaryjnym o godzinie 18.00, w czasie której odbędzie się losowanie par półfinałowych. Następnego dnia o godzinie 10.00 rozpocznie się półfinałowy mecz otwarcia z udziałem teamu seminaryjnego z Siedlec, a o 11.00 dwa kolejne zespoły staną do walki o finał.

We wtorek, 16 maja, o godzinie 10.00 zostanie stoczony pojedynek o III miejsce, zaś w samo południe ziści się długo wyczekiwany finał XIV Mistrzostw Polski w Piłkę Nożną Kleryków. Serdecznie zapraszamy wszystkich do kibicowania i wspierania naszej drużyny siedleckiej. Mamy nadzieję, że obronimy tytuł i staniemy się po raz piąty Mistrzami Polski w Piłce Nożnej.

Damian Gadamer

Za: www.deon.pl 


List abp. Gądeckiego z okazji XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Piłce Nożnej

– Jako umiłowani synowie Ojca jesteśmy w nieskończony sposób obdarowani tym wszystkim, co uzdalnia nas, abyśmy wygrywali różne zawody i mistrzostwa naszego życia. Jednak, bez naszej dobrowolnej decyzji i bez solidnego zaangażowania możemy zmarnować talenty i powołanie, którymi zostaliśmy obdarzeni – napisał abp Stanisław Gądecki w liście do ks. dr Piotra Paćkowskiego, Rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. W dniach 14-16 maja br. odbędą się w Siedlcach finałów XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Piłce Nożnej.

Warszawa, dnia 11 maja 2017 roku

Wasza Magnificencjo,
Najczcigodniejszy Księże Rektorze,
Drodzy Uczestnicy Mistrzostw!

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym pozdrowić Organizatorów i Uczestników XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Piłce Nożnej.

Zdolność podejmowania długotrwałego wysiłku, umiejętne opracowywanie strategii, zdolność właściwego rozkładania sił, umiejętność racjonalnego wypoczynku i dobrej regeneracji, samodyscyplina, determinacja, wytrwałość, umiejętność ponoszenia porażek i jednocześnie roztropnego wyrażania radości ze zwycięstw, zdolność prowadzenia gry zespołowej, umiejętność wykorzystywania talentów i najmocniejszych stron każdego z członków zespołu, umiejętność panowania nad emocjami, zdolność do poświęcenia, znajomość samego siebie, to znaczy swoich mocnych, jak i słabych stron, zdolność do podejmowania walki i zdrowej rywalizacji, szacunek dla przeciwnika, wreszcie wiara w zwycięstwo, pokora i uczciwość – to wszystko cechy, którymi powinien charakteryzować się nie tylko dobry sportowiec, ale i każdy dobry ksiądz.

Z tego właśnie powodu wielu mistrzów życia duchowego, na czele ze św. Pawłem, czy – wiele wieków później – ze św. Ignacym z Loyoli porównywało wielokrotnie życie duchowe do zawodów, czy do ćwiczeń, w których bardzo wyraźnie uwidacznia się jedna z fundamentalnych zasad teologicznych życia chrześcijańskiego – współpraca z łaską.

Jako umiłowani synowie Ojca jesteśmy w nieskończony sposób obdarowani tym wszystkim, co uzdalnia nas, abyśmy wygrywali różne zawody i mistrzostwa naszego życia. Jednak, bez naszej dobrowolnej decyzji i bez solidnego zaangażowania możemy zmarnować talenty i powołanie, którymi zostaliśmy obdarzeni.

Życzę więc wszystkim, aby te i każde inne mistrzostwa pomogły Wam w wypracowaniu tych cech, które uzdolnią Was do odniesienia najważniejszego zwycięstwa waszego życia, aby – pod koniec waszej kapłańskiej służby – móc z radością powtórzyć za św. Pawłem:

W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia(…)  Tm 4,7-8

Wraz z życzeniami udanych mistrzostw i dobrej zabawy, przesyłam pasterskie błogosławieństwo,

✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

________________________________________
Jego Magnificencja
Ks. dr Piotr PAĆKOWSKI
Rektor Wyższego Seminarium Duchownego
Diecezji Siedleckiej im. św. Jana Pawła II
Nowe Opole
ul. Seminaryjna 26
08-110 SIEDLCE

Za: www.episkopat.pl