Home WiadomościZ kraju Kalisz: 15-lecie ośrodka dla bezdomnych w Żernikach

Kalisz: 15-lecie ośrodka dla bezdomnych w Żernikach

Redakcja

Z inicjatywy Zarządu Stowarzyszenia Akcji Miłosierdzia im. Ojca Stefana Dzierżka działającego od 29 lat przy placówce jezuitów w Kaliszu i sprawującego opiekę nad Domem Charytatywnym im. św. Jana Pawła II w Żernikach w gminie Blizanów, została odprawiona w dniu 22 sierpnia uroczysta Masza Św. z okazji 15-tej rocznicy śmierci o. Stefana Dzierżka i 15-lecia powstania Schroniska Dla Bezdomnych w Żernikach.

Ojciec Stefan (1913-2005) za swoją długoletnią posługę w Kaliszu otrzymał od Rady Miasta dwa odznaczenia: Zasłużony dla Miasta Kalisza i Honorowy Obywatel Grodu ze Wszystkich Najstarszego.

Uroczystej Mszy Św. przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Senior Stanisław Napierała. Ojciec Andrzej Lemiesz SJ, przełożony jezuitów pracujących w Kaliszu, nawiązał podczas homilii do Maryi Królowej jako patronki ludzi zagubionych, szukających drogi godnego życia. Uznał, że powstanie i istnienie schroniska graniczy z cudem. Pokonanie trudności z tym związanych nie byłoby możliwe bez wsparcia duchowego Patronki i Ducha Świętego. Jak trudny jest to proces niech świadczy, że nie wszystkim się to udaje.

Wszyscy pracujący na rzecz Domu Charytatywnego nie pobierają żadnego wynagrodzenia. Dom nie
otrzymujemy żadnej stałej dotacji państwowej czy samorządowej, a mimo to ośrodek istnieje i działa.
Należą się słowa uznania tym, którzy w schronisku pozostają mogąc godnie przeżywać dalsze swoje
życie. Na dziś jest to 14 osób w tym dwie niewiasty.

Kończąc kazanie o. Andrzej Lemiesz wskazał na potrzebę budowy kaplicy na terenie Ośrodka oraz zwrócił się z prośbą do przedstawiciela władz gminnych (Wójta) o uregulowanie formy prawnej parceli, na której funkcjonuje schronisko w stronę nabycia prawa własności przez Stowarzyszenie w celu umożliwienia dalszej rozbudowy ośrodka. Na zakończenie Mszy Św. Biskup Stanisław Napierała udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa, a o. Andrzej Lemiesz zaprosił wszystkich na wspólną agapę.

Na podstawie relacji kaliskich jezuitów.

Zdjęcie główne autorstwa Arian Malek khosravi z Pexels

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda