Home WiadomościZ kraju Kalisz: Rozpoczął się remont klasztoru OO. Franciszkanów

Kalisz: Rozpoczął się remont klasztoru OO. Franciszkanów

Redakcja

Rozpoczął się remont Klasztoru OO. Franciszkanów na łączną kwotę 12 mln złotych. Remont jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 8,7 mln zł, reszta dotacji to środki unijne.

„To wielka szansa dla takich małych świątyń wiejskich, na których remont nie jesteśmy w stanie zebrać datków. Modernizacja będzie odbywać się pod okiem konserwatora” – powiedział ksiądz biskup kaliski Edward Janiak.

Prace będą poprowadzone w trzech etapach. Rozpoczną się od Kaplicy Męki Pańskiej, gdzie wymieniona zostanie posadzka. Następnie remont będzie prowadzony w prezbiterium. W tej chwili – jak wyjaśnił o. Waldemar Ułanowicz, Gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów – rozpoczął się remont prospektu organowego i wszystkich elementów drewnianych, w tym ambony, konfesjonałów i obrazów.

„W drugim etapie będą montowane ławki tzw. stalle, a główny remont, największy finansowo, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i z dofinansowania ze środków unijnych będzie dotyczyć wnętrza kościoła, który rozpocznie się od ołtarza głównego” – wyjaśnił o. Waldemar Ułanowicz.

Pomimo prowadzonych prac świątynia będzie funkcjonowała jak dotychczas.

Jak poinformowała naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego Grażyna Dziedziak, kościół otrzyma dofinansowanie także z budżetu miasta w łącznej kwocie 164 tysięcy złotych.

„W ramach wsparcia wykonana zostanie konserwacja drogi krzyżowej, ławek wraz z boazerią, obrazów, rzeźb i krucyfiksów” – wyjaśniła naczelnik.

Zdaniem o. Waldemara Ułanowicza remont kościoła był konieczny, ponieważ ostanie malowanie było przeprowadzone w 1982 roku.

„W 1964 roku odnowione zostały organy, a wymiana ogrzewania nastąpiła w 1987 roku” – powiedział.

Koniec prac zaplanowano na grudzień 2018 roku.

„Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie, bo nie wiemy, co odkryjemy pod tynkami” – powiedział o. Waldemar Ułanowicz.

PAP/RIRM

Za: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda