Home WiadomościZ kraju Kalwaria Pacławska: zmarł o. Olaf Ślepokura OFMConv

Kalwaria Pacławska: zmarł o. Olaf Ślepokura OFMConv

Redakcja

O. Olaf Ślepokura poświęcił młodzieży swoje życie. Przeżył 96 lat: 76 jako zakonnik i 69 jako kapłan. Teraz, po jego śmierci, w dniu pogrzebu, pożegna go młodzież zgromadzona na Zimowym Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej.

O. Olaf Marian Ślepokura urodził się 16 grudnia 1916 r. w miejscowości Korczów, parafia Uhnów, woj. Lwowskie (dzisiaj Ukraina), jako syn Michała i Melanii z d. Niepszyj. Został ochrzczony w rodzinnej parafii w Uhnowie. Rodzice byli rolnikami. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę powszechną. W 1932 r. zgłosił się do Małego Seminarium Misyjnego w Niepokalanowie, gdzie ukończył gimnazjum, klasy od 4-7. W czerwcu 1936 r. podjął decyzję o wstąpieniu do Zakonu Franciszkanów. W latach 1936-1937 odbywał nowicjat w Niepokalanowie. Przyjmował go O. Maksymilian Kolbe. Po odbyciu nowicjatu, 29 sierpnia 1937 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Studia filozoficzne odbywał we Lwowie, natomiast teologię kontynuował w Krakowie w czasie II Wojny Światowej. Śluby wieczyste złożył 3 czerwca 1943 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 18 grudnia 1943 roku. Po wojnie w 1948 r. obronił magisterium z teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 1945-1947 był duszpasterzem w Kowarach, następnie w 1947 r. został skierowany do Radomska, gdzie był katechetą do 1956 r. W latach 1956-1965 był katechetą i duszpasterzem w Krakowie. Od 1965-1974 był gwardianem w klasztorze w Kowarach i proboszczem tamtejszej parafii. W 1970 r. brał udział w rekolekcjach oazowych w Krościenku n/Dunajcem prowadzonych przez Ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu oazowego. W sierpniu 1971 r. złożył do ówczesnego prowincjała O. Joachima Bara prośbę o wyjazd na misje. W styczniu 1972 r. O. Olaf otrzymał propozycję pracy w Anglii wśród Polonii, jako współpracownik O. Jana Burdyszka. Do pracy Anglii miał wyjechać w lipcu 1972 r., jednak ze względów zdrowotnych wyjazd nie doszedł do skutku. Leczenie przedłużyło się o kolejny rok. Ostatecznie O. Olaf wyjechał do Anglii we wrześniu 1974 r. Od tej pory nieprzerwanie pracował w ośrodkach duszpasterskich Polonii Angielskiej w ramach Polskiej Misji Katolickiej (najdłużej w Laxton Hall, a także w Birmingham, w Bradford, w Peterborough) aż do roku 2006. Po śmierci O. Jana Burdyszka w 2001 r., O. Olaf został mianowany przełożonym w Laxton Hall. Oprócz podstawowej pracy duszpasterskiej O. Olaf zaangażował się w działalność Związku Harcerstwa Polskiego, będąc kapelanem Okręgu Wielka Brytania. Podczas pobytu w Anglii, O. Olaf wyrażał również zamiar wyjechania na misje do Boliwii, jednak stan zdrowia oraz inne przeszkody nie pozwoliły mu na zrealizowanie tego zamysłu. W 1993 r. roku obchodził swój jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich, a w 2003 jubileusz 60-lecia.

W październiku 2005 r. O. Olaf w rozmowie z O. Prowincjałem wyraził chęć powrotu do Polski. We wrześniu 2006 r. otrzymał obediencję do klasztoru w Kalwarii Pacławskiej. Z listu będącego podziękowaniem za wieloletnią pracę na rzecz Polskiej Misji Katolickiej w Anglii, ówczesny rektor misji pisał o O. Olafie tak: „Tam gdzie posługiwał nigdy nie było żadnych skarg ani problemów. Był dobrym kapłanem, cenionym przez współbraci kapłanów jak i wiernych”.

Po przyjeździe na Kalwarię o. Olaf otrzymał nominację na spowiednika braci nowicjuszy w domu nowicjackim. Funkcję tę spełniał gorliwie i z oddaniem. W ostatnich kilku latach zdrowie i choroba nie pozwalały mu na dalsze pełnienie tej funkcji. Wymagał stałej opieki. Mimo choroby był dla innych współbraci, szczególnie dla nowicjuszy wzorem pogody ducha, wytrwałej modlitwy i pokory.

Podczas ostatnich lat, które o. Olaf spędził na Kalwarii Pacławskiej, żywo interesował się tym co działo się w Sanktuarium. Szczególnie cieszyło go organizowane podczas wakacji Spotkanie Młodych. Nowicjusze przywozili go na wózku na mszę św. młodzieżową. Każde spotkanie z młodymi, którym poświęcił całe życie, było dla niego bardzo wzruszające. Opatrzność Boża zaprosiła o. Olafa do siebie w czasie, w którym na Kalwarii trwa Zimowe Spotkanie Młodych. Jego uczestnicy wezmą udział w pogrzebie zakonnika.

Uroczystości pogrzebowe śp. O. Olafa Mariana Ślepokury odbędą się w środę 1 lutego 2012 r. O godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta Msza pogrzebowa w Sanktuarium Kalwaryjskim w Kalwarii Pacławskiej, której przewodniczył będzie bp Adam Szal z Przemyśla. Po Mszy św. ciało śp. O. Olafa zostanie odprowadzone i pochowane na cmentarzu kalwaryjskim.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

o. Adam Mączka, sekretarz Prowincji / red.

Za: www.zakon.franciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda