Home WiadomościZ kraju Przygotowania do jubileuszu 10-lecia Łagiewnik

Przygotowania do jubileuszu 10-lecia Łagiewnik

Redakcja

Rozpoczęły się przygotowania do obchodów jubileuszu 10-lecia konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II. W ramach uroczystości zaplanowano m.in. wystawę, składającą się z pamiątek oraz wspomnień osób, które dziesięć lat temu uczestniczyły w tym wydarzeniu.

– Poświęcając bazylikę Jan Paweł II wyraził pragnienie, aby orędzie Bożego miłosierdzia docierało z Łagiewnik na cały świat. Sanktuarium to jest dzisiaj światowym centrum kultu Bożego miłosierdzia, do którego przybywają pielgrzymi z Polski i z całego świata – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej bp Jan Zając, kustosz sanktuarium. – Poprzez ten jubileusz chcemy dziękować Bogu za to co dokonało się w sercach milionów pielgrzymów. Będziemy patrzeć na to co przed nami i wypełniać trudne i wymagające zadanie jakie postawił nam Ojciec Święty – dodał.

Przemysław Bednarz z Fundacji Bożego Miłosierdzia zwrócił uwagę na to, że po konsekracji bazyliki w 2002 r. w dolnej części kościoła została umieszczona tablica upamiętniająca to wydarzenie, na której znajdują się słowa Aktu, wypowiedziane wówczas przez Jana Pawła II. – Z okazji jubileuszu chcemy przygotować tablice w różnych językach świata, które przypominałyby o tym, że w Łagiewnikach papież dokonał Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu – mówił. – Chcemy pokazać wędrówkę jaką ten Akt przebył po całym świecie i wyeksponować w różnych językach ten tekst – podkreślił Przemysław Bednarz.

Organizatorzy zwracają się z apelem do wszystkich, którzy dziesięć lat temu brali udział w tych uroczystościach, aby zechcieli podzielić się swoimi wspomnieniami, przeżyciami duchowymi w formie zapisków, zdjęciami, transparentami lub innymi przedmiotami. – Przed uroczystością 10. lecia planujemy przygotować wystawę takich pamiątek, a także uruchomić specjalny serwis, na którym będzie można je zobaczyć – mówił Przemysław Bednarz.

W ramach uroczystości 10. lecia konsekracji bazyliki w Łagiewnikach zaplanowano m.in. uroczyste nabożeństwo dziękczynne oraz koncert. Z tej okazji przygotowana zostanie ponadto gra terenowa dla najmłodszych pielgrzymów.

Ponadto w roku jubileuszowym rozpocznie się budowa nowych organów w sanktuarium. – Będą to jedyne w Polsce wysokiej klasy organy, których budowa potrwa blisko dwa lata – poinformował Krzysztof Michałek, organista w Bazylice Miłosierdzia Bożego. Planowany instrument będzie posiadał 50 głosów rozdzielonych na trzy manuały i klawiaturę pedałową. Ofiary na organy można wpłacać na specjalne konto, którego numer znajduje się na stronie www.milosierdzie.pl w zakładce “organy”.

Jan Paweł II poświęcił Bazylikę Miłosierdzia Bożego 17 sierpnia 2002 r. podczas pielgrzymki do Polski. Powierzył wówczas świat Bożemu Miłosierdziu w uroczystym Akcie zawierzenia. W uroczystościach udział wzięło ponad 22 tys. wiernych z całego świata.

Sanktuarium w Łagiewnikach to jedno z najważniejszych miejsc na świecie związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II, tu znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego.

KAI/pz

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda