Kalwaria Zebrzydowska gościła organizatorów ŚDM i Delegatów z całego świata

kalwaria.euBlisko 300 osób z całego świata gości w Kalwarii Zebrzydowskiej na II Międzynarodowym Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM Kraków 2016. Do kalwaryjskiego sanktuarium przyjechało ośmiu biskupów, ok. stu księży oraz przedstawiciele ponad stu konferencji episkopatów i blisko pięćdziesięciu międzynarodowych wspólnot i ruchów na prawie papieskim przygotowujących grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wraz z nimi w Kalwarii Zebrzydowskiej przebywa Papieska Rada ds. Świeckich z kard. Stanisławem Ryłko na czele oraz Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 wraz z koordynatorem generalnym o. bp. Damianem Muskusem OFM.

„Nasze wspólne obrady traktujemy jako okazję do spojrzenia z dystansu na stan przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, ale nade wszystko chcemy wsłuchiwać się w wasz głos, by czerpać z waszych doświadczeń i poznać wasze oczekiwania związane z organizacją przyjazdu i potem pobytu młodzieży w Polsce” – mówił witając delegatów o. bp Damian Muskus. Podkreślał on, że  organizatorzy ŚDM w Krakowie traktują swoją pracę jak misję. „Zostaliśmy bowiem powołani, by w tym niezwykłym czasie – czasie Miłosierdzia – służyć młodym, by odnaleźli drogę prowadzącą wprost w ramiona Miłosiernego Ojca. Zachęcam, byśmy w ciągu tych dni intensywnych rozmów, modlitwy i namysłu nad przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży oddawali Bożemu Miłosierdziu młodych całego świata i nas samych” – mówił szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

W pierwszym dniu obrad, 26 listopada, uczestnicy spotkania dyskutowali nad przygotowaniami duszpasterskimi do ŚDM, programem wydarzeń centralnych, katechez, Festiwalu Młodych i pielgrzymki miłosierdzia. Poruszane były również zagadnienia związane z rejestracją pielgrzymów, problemami wizowymi i płatnościami.

W piątek 27 listopada delegaci modlili się wspólnie w kalwaryjskiej bazylice podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Josefa Clemensa, sekretarza Papieskiej Rady ds. Świeckich. Wszystkich uczestników zjazdu powitał kustosz sanktuarium o. Azariasz Hess OFM, który przybliżył im historię i znaczenie Kalwarii Zebrzydowskiej jako najważniejszego sanktuarium maryjnego w Archidiecezji Krakowskiej i miejsca kształtującego duchowość Karola Wojtyły – przyszłego papieża Jana Pawła II, który już od dzieciństwa pielgrzymował do Kalwarii, a jako biskup i kardynał wielokrotnie wędrował po tutejszych dróżkach, by w modlitwie powierzać najważniejsze sprawy krakowskiego Kościoła Matce Bożej Kalwaryjskiej.

Ważną częścią spotkania jest również wizyta w miejscach ważnych w kontekście przyszłorocznego spotkania młodych i duchowego dziedzictwa archidiecezji krakowskiej. Uczestnicy zjazdu poznają miejsca, w których zgromadzą się pielgrzymi ŚDM: m.in. Sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, Błonia oraz Campus Misericordiae. Obrady zakończą się w sobotę wieczorem w Wieliczce programem kulturalnym przygotowanym we współpracy z gospodarzami miasta.

Na 8 miesięcy do ŚDM Kraków 2016 już prawie 500 tysięcy osób zadeklarowało swoją obecność w Krakowie. Są to osoby ze 140 krajów. Ponad 5000 osób chce być wolontariuszami.

Więcej (zdjęcia) na: www.kalwaria.eu