Home WiadomościZ kraju Kanonicy Regularni Laterańscy: Ks. Jerzy Hajduga CRL otrzymał medal Mater Verbi

Kanonicy Regularni Laterańscy: Ks. Jerzy Hajduga CRL otrzymał medal Mater Verbi

Redakcja

Tradycyjnie już w poprzedzającą Dzień Środków Społecznego Przekazu trzecią sobotę września, w tym roku był to 15 września, pod hasłem: „Wierzę w Jednego Boga”, miała miejsce 16. Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę. W ciągu tych lat wykrystalizował się program „niedzielnego” świętowania, który przebiega w dwóch częściach.

Składanie raportu Matce

Pierwsza to obowiązkowe spotkanie u Pierwszej Redaktorki, jak w redakcji zwyczajowo określa się Matkę Bożą Częstochowską. W tym roku Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej w koncelebrze ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego „Niedzieli”, księży odpowiedzialnych za nasz tygodnik z ramienia edycji diecezjalnych oraz kapłanów gości przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. „Takie pielgrzymowanie jest dobrą sposobnością, aby przemyśleć na nowo własny charyzmat, który służy od 1926 r. Bogu objawionemu w Chrystusie, Kościołowi i Ojczyźnie” – podkreślił m.in. Ksiądz Arcybiskup, a Ksiądz Redaktor w słowie wprowadzającym niejako uzupełnił: „Cieszymy się, że możemy być razem, że możemy się modlić razem. Intencja pielgrzymki jest taka, że składamy raport Matce Bożej, jesteśmy tu bardzo blisko, od Jasnej Góry parę minut drogi, możemy więc mówić, że jesteśmy u korzeni tego wzgórza”.

W uznaniu zasług

Druga część od 3 lat odbywa się w siedzibie redakcji przy ul. Maja 12 i tutaj mają miejsce akcenty bezpośrednio związane z 19 edycjami diecezjalnymi. Osobom, którym „Niedziela” leży szczególnie na sercu, którzy ją propagują, kolportują bądź zajmują się jej współtworzeniem zarówno na obszarze ogólnopolskim, jak i diecezjalnym w uznaniu zasług i w podziękowaniu od 15 lat wręczane są medale „Mater Verbi” (Matki Słowa). Rewers medalu „Mater Verbi” każdego roku wygląda inaczej i nawiązuje do tego, czym aktualnie żyje Kościół, a także nasz tygodnik – w tym roku na medalu znalazły się napisy: Rok Wiary 2012-2013, hasło pielgrzymki: „Wierzę w Jednego Boga” i przedstawienie ręki w geście zawierzenia i wierności. Na awersie od momentu ustanowienia nagrody widnieje postać Matki Bożej Częstochowskiej – Pierwszej Redaktorki „Niedzieli”.

Nasz laureat

W tym roku „Aspekty” do medalu „Mater Verbi” nominowały ks. Jerzego Hajdugę CRL, kapłana, poetę, publicystę, kapelana szpitala, obecnie posługującego w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, którego naszym czytelnikom przedstawiać nie trzeba. To wieloletni współpracownik „Aspektów”, obecnie na sposób stały goszczący na naszych łamach z cyklem „Z przychodni wierszy kapelana”. Nagroda zbiegła się z potrójnym jubileuszem poety. To: 60 lat życia, 40 lat od debiutu poetyckiego oraz 25 lat posługi kapłańskiej (ks. Jerzy urodził się 30 marca 1952 r. w Krakowie; w 1980 r. wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r.). Ks. Hajduga to autor wielu tomików poetyckich, takich jak m.in.: „Nawrócenie św. Augustyna” (Kraków 1989), „Panie, Ty wiesz” (Drezdenko 1991), „Miłość, która nie mogła umrzeć” (Olsztyn 1991), „Spoglądając” (Poznań 2003), „Rozerwanie nieba” (Kraków 2006), „Wynajęty widok” (Warszawa 2008) czy ostatni „Powieki wieków” (Poznań 2012), sztuk teatralnych, licznych felietonów oraz innych form publicystycznych i literackich. Publikował m.in. w „Tygodniku Kulturalnym”, „Poezji”, „Literaturze”, „Więzi”, „Przeglądzie Powszechnym” i w naszej „Niedzieli”. Jest także autorem spektaklu poetyckiego „Ten pusty krzyż”, wystawionego w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza (1991), oraz laureatem medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadawanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

tekst: Edyta Hartman

fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. Jerzy Hajduga medal „Mater Verbi” odebrał z rak ks. inf. Ireneusza Skubisia, Redaktora Naczelnego „Niedzieli”

Informacja z Tygodnika Katolickiego “Niedziela”

Więcej na: www.kanonicy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda