Home WiadomościZ kraju Paulini: Pokój i relikwie św. Pawła I Pustelnika dla Koptyjskiego Kościoła

Paulini: Pokój i relikwie św. Pawła I Pustelnika dla Koptyjskiego Kościoła

Redakcja

Zakon Paulinów przekazał relikwie św. Pawła Pierwszego Pustelnika (patriarchy Zakonu Paulinów) dla Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. W darze od Koptów paulini otrzymali natomiast relikwie św. Marka Ewangelisty, którego sarkofag znajduje się w katedrze koptyjskiej w Kairze. Uroczyste przekazanie relikwii miało miejsce podczas Apelu Jasnogórskiego w poniedziałek, 24 września, na Jasnej Górze.

W uroczystości udział wzięli: zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego na Węgrzech Abonayoussef Khalil, generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski, przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski oraz delegacja paulinów z Budapesztu na czele z prowincjałem Zakonu Paulinów na Węgrzech o. Bátorem Botondem.

„Przybyła delegacja Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, która przeszczepiła się z Egiptu, i działa w Budapeszcie na Węgrzech – wyjaśniał o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry – Przyjechali po to, aby z Jasnej Góry otrzymać z rąk Ojca Generała relikwiarze z doczesnymi szczątkami św. Pawła I Pustelnika”.

Paulini przekazali w sumie trzy relikwiarze z relikwiami św. Pawła I Pustelnika dla:

– koptyjskiego kościoła św. Minasa Męczennika w Kairze, stolicy Egiptu;

– klasztoru św. Pawła I Pustelnika na wschodniej Pustyni Arabskiej w Egipcie („Ojcowie i bracia, którzy tam mieszkają, kopci prawosławni, na miejscu, gdzie żył nasz patriarcha św. Paweł Pustelnik, mają Jego grób, nie mają żadnej cząstki z Jego doczesnego ciała, które zostały rozkradzione w ciągu historii. Przekazujemy ten dar, ten relikwiarz dla naszych braci na pustyni” – powiedział przeor Jasnej Góry);

– koptyjskiego kościoła św. Michała Archanioła w Budapeszcie.

Relikwie przekazał generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski na ręce zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego na Węgrzech. Natomiast Abonayoussef Khalil przekazał generałowi Zakonu Paulinów relikwie św. Marka Ewangelisty, którego sarkofag znajduje się w katedrze koptyskiej w Kairze.

„Sprawia mi wielką radość możliwość przybycia tutaj dzisiaj – powiedział Abonayoussef Khalil – Czuję wielki pokój płynący z tego miejsca. Może właśnie dlatego, że głównym patronem tego miejsca, jednym z patronów jest również św. Paweł I Pustelnik, pochodzący z Egiptu. Pragnę wyrazić moją wielką wdzięczność Bogu, jak również wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że ten sen, to marzenie, pragnienie, stało się rzeczywistością – ojcu Botondowi, ojcu Romanowi, i wszystkim, którzy przyczynili się do tej chwili”.

„Pragnę polecić również Egipt waszym modlitwom, specjalnie w tych dniach, kiedy chrześcijanie w Egipcie cierpią wiele – mówił dalej zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego na Węgrzech – Szczególne podziękowania za te wspaniałe dni, błogosławione, które będą wielkim znakiem w moim życiu, jak również mojego Kościoła”.

Słowa przedstawiciela Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego podczas uroczystego przekazania relikwii tłumaczył z angielskiego o. Michał Bortnik, paulin.

Apel Jasnogórski zakończyło błogosławieństwo relikwiarzem św. Pawła I Pustelnika – błogosławieństwa udzielił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który uczestniczy na Jasnej Górze w rekolekcjach kilkudziesięciu kapelanów wojskowych.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda