Home WiadomościZ kraju Kapituła wiosenna WFTau

Kapituła wiosenna WFTau

Redakcja

kapucyni.plMiejscowość Studzianna–Poświętne, w diecezji radomskiej, gościła w dniach 15-17.04.2016r. liderów i asystentów Wspólnoty Franciszkańskiej Tau, którzy spotkali się u podnóża Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej, na wiosennej Kapitule wspólnoty.

Spotkanie rozpoczęło się od wieczornej Eucharystii w majestatycznej, barokowej Bazylice pod wezwaniem św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela, przed cudownym obrazem Świętej Rodziny. Wspólna modlitwa oraz przebywanie w murach XVIII-wiecznego klasztoru Księży Filipinów stanowiły doskonałe wprowadzenie do rozpoczynającej się Kapituły.

Główne obrady miały miejsce w sobotę, 16.04.2016r., w Domu Turysty i Pielgrzyma. Uczestniczyli w nich liderzy wspólnoty prowincjalnej z Asystentem Prowincjalnym, br. Robertem Rabką OFMCap, oraz przedstawiciele wspólnot lokalnych z Bielska-Białej, Tychów, Krakowa, Bytomia, Poznania, Piły i Stalowej Woli wraz z Asystentem Lokalnym, br. Robertem Krawcem OFMCap.

Podczas spotkania skupiono się na istotnych tematach dotyczących przyszłości wspólnoty. Zastanawiano się m.in. nad próbą zwerbalizowania i odkrycia na nowo charyzmatu oraz celu jej funkcjonowania z utrwaleniem miejsca WF Tau w strukturach Rodziny Franciszkańskiej. Szukano również odpowiedzi na pytania dotyczące potrzeb w związku z kontynuowaniem programu formacyjnego. Dużo miejsca podczas dyskusji zajęła tematyka dotycząca otwierania się na Słowo Boże i pracy z Pismem Świętym. Duże wrażenie na obradujących wywarła otwartość uczestników odbywających się rozmów i ich wzajemne dzielenie się doświadczeniem głębi własnego życia ze Słowem Bożym. To budujące doświadczenie stanowiło sygnał potwierdzający, jak istotnym elementem formacji jest słuchanie Słowa Bożego.

Jednym z ważniejszych owoców Kapituły było także ostateczne ustalenie zasad i terminów dotyczących opracowania statutu wspólnoty. Uczestnicy obrad wypowiedzieli zarówno swoje opinie, jak i przedstawili wnioski będące wynikiem wcześniejszych dyskusji przeprowadzonych w ramach wspólnot lokalnych. Na podstawie zebranych głosów ostateczne decyzje w omawianych kwestiach zostaną podjęte przez Radę Wspólnoty.

Słoneczna Niedziela Dobrego Pasterza, stanowiąca jednocześnie wspomnienie 1050. rocznicy Chrztu Polski, była ostatnim dniem pobytu uczestników Kapituły w Studziannej. Członkowie WF Tau zaangażowali się w parafialne celebrowanie Eucharystii, podczas której homilię wygłosił brat Robert Krawiec. Po Mszy św. obecni liderzy wspólnot MF Tau mieli okazję zapoznać się z historią miejsca swego pobytu, jak i dziejami zgromadzenia Księży Filipinów. Zwiedzali w tym celu Bazylikę i przyklasztorne muzeum, w którym znajdują się m.in. dary króla Jana III Sobieskiego oraz króla Zygmunta III Wazy. Na zakończenie spotkania nastąpiło podsumowanie obrad Kapituły i rozjazd uczestników.

Wspólnota Franciszkańska Tau pragnie wyrazić szczere podziękowania gospodarzom miejsca, Księżom Filipinom, za ciepłe przyjęcie i gościnność.

Artur Gadziński

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda