Home WiadomościZ kraju Kapucyni: Białoruskie świętowanie

Kapucyni: Białoruskie świętowanie

Redakcja

Bracia kapucyni z Białorusi w tym roku obchodzą jubileusz 15-lecia założenia Wiceprowincji. Miejscem centralnych uroczystości wybrano Przełom n. Niemnem, a datę: 27 czerwca, kiedy to w 1938 roku kapucyni ówczesnego Komisariatu Warszwskiego objęli tę placówkę – pierwszą w teraźniejszych granicach Białorusi. 

Dlaczego ten „mały jubileusz” 15-letni jest warty świętowania? Dlatego, że ta decyzja o założeniu kapucyńskiej Wiceprowincji Białorusi, podjęta w 1997 roku – obecnie już można z pewnością tak powiedzieć – nie okazała się pomyłką; Pan Bóg ciągle daje nowe powołania oraz wspiera życie i pracę kapucynów na Białorusi. Za co bracia pragną Najwyższemu Bogu dziękować i prosić o błogosławieństwo na następne lata.

Dlaczego dla obchodów wybrano Przełom, gdzie nie zostało prawie nic po klasztorze i nie ma warunków dla przyjęcia sporej liczby gości? Jest to miejsce uderzające swą symboliką, podobnie jak Nowe Miasto n. Pilicą dla braci z Warszawskiej Prowincji, które miało być „grobem kapucynów” a okazało się ich „kolebką”.

Pierwszego dnia, 26 czerwca, organizatorzy jubileuszu zaproponowali braciom samotną modlitwę w lesie. Indywidualnym spotkaniom z Bogiem pomagały dwie konferencje o. Tadeusza Starca, kapucyna z Prowincji Krakowskiej, poświęcone znaczeniu pustelni w Kościele i w życiu Braci Mniejszych. Wieczorem odbyła się Msza św. z Nieszporami, której przewodniczył br. Andrzej Kiejza, Minister Prowincjalny Warszawskiej Prowincji Kapucynów. Również obecni byli goście: br. Zdzisław Tokarczyk, br. Jarosław Daniluk i br. Krisjanis Dambergs, który przybył z Łotwy. Kazanie wygłosił br. Marek Pasiut, kapucyn z Dokszyc, który przez 9 lat kierował Wiceprowincją  na Białorusi. Po Mszy św. odbyło się spotkanie kapucynów z żywymi świadkami historii – miejscowymi mieszkańcami, którzy pamiętają dzień 27 czerwca 1938 roku oraz inne wydarzenia z życia braci w Przełomie. Niektórzy uczestnicy jubileuszu uświetnili spotkanie śpiewem.

27 czerwca w kościele odbyła się modlitwa Liturgii Godzin oraz konferencje: jedna poświęcona historii powstania Wiceprowincji, którą wygłosił br. Jan Fibek OFMCap oraz druga poświęcona patronowi kapucynów na Białorusi bł. Honoratowi Koźmińskiemu, którą wygłosił br. Juliusz Pyrek OFMCap. Głównym punktem jubileuszu była uroczysta Msza św., której w imieniu J. E. Biskupa Grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza przewodniczył Ks. Prałat Józef Staniewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie. Kazanie dotyczące roli Najświętszej Maryi w historii Przełomu, kapucynów i każdego z nas wygłosił br. Jan Fibek, pierwszy Minister Wiceprowincji Kapucynów na Białorusi. Na zakończenie Mszy po raz pierwszy od 15 lat odbyła się Procesja Eucharystyczna wokół kościoła. Spotkanie zakończyło posiłkiem na łonie natury, na który zaproszono gości, wszystkich bez wyjątku.

Br. Jarosław Kryłowicz OFMCap

Więcej na: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda