Home WiadomościZ kraju Kapucyni: CECOC w Lublinie

Kapucyni: CECOC w Lublinie

Redakcja
Kapucyńscy Prowincjałowie, Wiceprowincjałowie i Kustosze z Europy Środkowo – Wschodniej spotkali się w Lublinie, w dniach 23-25 kwietnia. W obradach uczestniczyli także Minister generalny  i Wikariusz generalny Zakonu Kapucynów. Konferencja wybrała nowego przewodniczącego, został nim br. Andrzej Kiejza – prowincjał prowincji warszawskiej.Spotkanie jest zawsze okazją do wymiany doświadczeń. Tym razem swoim bracia mogli to czynić w obecności Ministra generalnego. Br. Mauro Johri także przedstawił sytuację Kurii Generalnej, omówił ostatnie zmiany po Kapitule generalnej i zwrócił się z pytaniem jakie są oczekiwania braci, w szczególności Ministrów, od zarządu generalnego. Generał omówił także treść listu programowego na najbliższe 6 lecie. M.in. poruszono kwestię reorganizacji struktur Zakonu jaki tworzą Konferencje. Zastanawiano się nad możliwością nowej kompozycji cetusów w Europie. Zaproponowano spotkanie wszystkich konferencji. Obecnie oprócz licznej konferencji włoskiej na naszym kontynencie są konferencje CECOC i CENOC (Europa Pn. Zach) oraz konferencje Półwyspu Iberyjskiego CIC, która po unifikacji prowincji hiszpańskich obejmuje zaledwie 3 prowincje.

Zastanawiano się także nad nową gradacją jednostek zakonu, którą przynoszą odnowione Konstytucje. Z kapucyńskiej mapy świata znikną wiceprowincje, staną się one kustodiami, natomiast niektóre kustodie zostaną “zdegradowane” do delegatur. Przedstawiono propozycję współpracy formacyjnej w ramach konferencji. Jednym z wspólnych przedsięwzięć mogłaby być szkoła dla spowiedników, a także inne spotkania  np. międzynarodowe spotkanie ponowicjuszy. Gościem spotkania był także br. Ariusz Małyska, członek Międzynarodowej Komisji Solidarności. Konferencja powołała nowego sekretarza, został nim br. Paweł Teperski. Zastąpi on br. Tomasza Wrońskiego, który pełnił tę funkcję od 2005 roku.

Nie zabrakło chwil rekreacji. Jedno popołudnie bracia spędzili na wspólnym spacerze uliczkami lubelskiej starówki. Przewodnikiem był br. Roland Prejs.

Br.Tomasz Wroński OFMCap (tekst i foto)

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda