Home Wiadomości Kapucyni: Inauguracja Domu bł. Aniceta

Kapucyni: Inauguracja Domu bł. Aniceta

Redakcja

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią. Wolontariuszy i wszystkich zaangażowanych w dzieło jadłodajni powitał br. Kazimierz Synowczyk, gwardian klasztoru.

W homilii prowincjał, br. Łukasz Woźniak stwierdził, że w tym domu my, bracia będziemy uczyć się „prawdziwej miłości, większej doskonałości i zapominania o sobie”. Przypomniał słowa papieża Franciszka, który na audiencji w Watykanie skierował do braci kapucynów te słowa:  jak wielu ludzi pragnie być dzisiaj wysłuchanych, jak wielu ludzi pragnie być dzisiaj przyjętych, jak wielu ludzi pragnie być opromienionych miłością. Dlatego potrzebują was, którzy będziecie mistrzami życia duchowego i modlitwy. Życie proste wśród ludzi, duchowe towarzyszenie, wrażliwość na biednych, bliskość, pokora, które pozwalają przyjmować wszystkich – tak według papieża powinien funkcjonować brat kapucyn – podkreślił br. Łukasz. Minister prowincjalny podziękował zgromadzonym wolontariuszom i osobom bezdomnym, że codziennie uczą tego wszystkiego braci kapucynów.

Oficjalnego otwarcia domu dokonali Radosław Pazura, założyciel Fundacji Kapucyńskiej i radny generalny Zakonu, br. Piotr Stasiński, który powiedział: W 500-letniej historii zakonu mieliśmy wielu braci, którzy byli jałmużnikami – byli wysyłani po jałmużnę dla klasztoru, ale bardzo często tę jałmużnę zostawiali u biednych. Stali się takimi pomostami między bogatymi, którzy mieli co dać, i biednymi, którzy potrzebowali. Ale ta wymiana nie była jednostronna, bo także ci bogaci otrzymywali w nagrodę Boże błogosławieństwoDzisiaj, kiedy otwieramy Dom bł. Aniceta Koplińskiego, wpisujemy kolejną kartę w dzieje tej historii kapucyńskiej. Bo wielu ludzi, których było stać, ale też wielu biednych, jak ewangeliczna wdowa, składało swoje dary, żeby ten dom powstał i żeby w tym domu było codziennie coś do jedzenia dla tych, którzy przychodzą głodni. Br. Piotr Stasiński życzył wszystkim, którzy będą tu przychodzili, braciom kapucynom, wszystkim wolontariuszom i pracownikom, by tak, jak nasi jałmużnicy, osiągnęli świętość służąc ubogim, łącząc ludzi między sobą i ludzi z Bogiem.

Dla ścisłości: nowa jadłodajnia mieści się na zapleczu kościoła i klasztoru przy Miodowej – wejście od ul. Kapucyńskiej.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego powstała w 2010 r. z inicjatywy warszawskich kapucynów oraz osób świeckich. Wspiera braci, którzy od 25 lat prowadzą jadłodajnię dla ubogich w Warszawie, przy ulicy Miodowej 13. Przy fundacji działa też Centrum Wsparcia Psychologicznego „Miodowa”, które organizuje warsztaty socjoterapeutyczne dla bezdomnych.

Za: kapucyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda