Home Wiadomości Ze św. ojcem Pio modlitwa za dusze czyśćcowe

Ze św. ojcem Pio modlitwa za dusze czyśćcowe

Redakcja

Wielka modlitwa w intencji dusz czyśćcowych trwała na Jasnej Górze w nocy z 22 na 23 września. Pod hasłem „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec” w jasnogórskim sanktuarium odbyło się Czuwanie Grup Modlitewnych o. Pio z udziałem kilkuset osób. Obecnie świętowany jest rok jubileuszu 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. Ojca Pio oraz 50-lecia Jego przejścia do domu Ojca.

„Jubileusz ten obchodzony jest na całym świecie. Natomiast w naszej Ojczyźnie Prowincja Krakowska zorganizowała różnego rodzaju wydarzenia jubileuszowe. Łączą się one w Polsce z innym ważnym jubileuszem – odzyskania przez Polskę niepodległości” – mówi w rozmowie z Radiem Jasna Góra br. Mateusz Magiera, rzecznik prasowy Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i podkreśla, że w czasie akcji „Z Maryją i św. Pio czyścimy czyściec” trwała także modlitwa za tych, którzy swoje życie oddali za wolność Ojczyzny. „O. Pio wielokrotnie wzywał do tego, aby modlić się za dusze czyśćcowe, swoje cierpienie, swoje modlitwy za nich ofiarował. Dlatego idąc po śladach o. Pio my współcześni jego czciciele również pragniemy modlić się za dusze czyśćcowe i pragniemy modlić się za tych, którzy ofiarowali swoje życie za naszą Ojczyznę. Zobaczmy, że oni nie umierali dla siebie, nie oddawali swego życia dla siebie, oni oddali swoje życie za nas po to, abyśmy my byli mogli być wolni. Zaciągnęliśmy wobec nich dług wdzięczności, który chcemy spłacić modląc się za nich”.

„Grupy o. Pio to zrzeszenia ludzi, którzy pragną iść za śladami, które pozostawił święty stygmatyk – wyjaśnia br. Mateusz Magiera – Jak wiemy, grupy o. Pio założył sam św. o. Pio. Jednak na samym początku, gdy papież wezwał do modlitwy w trudnej sytuacji wojny, aby otaczać troską modlitewną te osoby, które cierpią, oraz aby prosić o pokój. O. Pio natychmiast odpowiedział na ten apel Ojca Świętego prosząc tych, którzy się wokół niego gromadzili, o taką właśnie modlitwę. Na początku o. Pio nie próbował w żaden sposób tego formalizować, to nie miały być grupy formalne, jednak bardzo szybko okazało się, że te osoby, które modlą się odpowiadając na apel papieża, że jest ich coraz więcej, zaczynają się gromadzić. Więc o. Pio zauważył potrzebę jakiegoś sformalizowania. Podaje im sprawy, które trzeba omadlać. Dzieli ich na mniejsze grupy, i to dzieło zaczyna się formalizować. Dziś to wielkie dzieło jest obecne na całym świecie. W Polsce mamy ponad 360 grup modlitwy o. Pio, jest to ogromne dzieło. Cały czas powstają nowe. Widać, że Pan Bóg posłużył się o. Pio, żeby zorganizować to wspaniałe dzieło modlitwy i ofiary”.

Modlitwa za zmarłych trwała w Kaplicy Cudownego Obrazu całą dobę. Rozpoczęła się 22 września o godz. 21.37. Termin i godzina nie są przypadkowe. Św. o. Pio zmarł 23 września – a więc dokładnie 50 lat temu, natomiast godz. 21.37 to godzina przejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II.

Na Czuwanie przybyły Grupy Modlitwy o. Pio m.in. ze Szczecina, Redy, Gdańska, Sopotu, Warszawy, Bydgoszczy, Lublina, Radomia, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Krakowa, Krosna, Stalowej Woli, Kalisza, Konina, Katowic, Gliwic, a także z Dortmundu i Kolonii w Niemczech. Za pośrednictwem transmisji z Kaplicy Cudownego Obrazu w czuwaniu od godz. 21.37 do 4.30 mogli uczestniczyć wierni w Polsce i na świecie. Przez Internet z modlącymi się na Jasnej Górze łączyły się setki parafii w Polsce – członkowie ponad 370 Grup Modlitwy o. Pio, a także ponad 200 oddziałów diecezjalnych Akcji Katolickiej w Polsce, oraz grupy modlitwy z Włoch, a także z Ameryki.

„W tę noc, kiedy św. o. Pio przechodzi do Domu Ojca, gromadzi nas w tej jasnogórskiej Kaplicy, u stóp naszej Matki, miłość. Bóg jest miłością. Dzisiejszej nocy chcemy wraz z Maryją i św. o Pio, jej wiernym synem, zwracać się z gorącą prośbą do Boga o miłosierdzie dla dusz cierpiących w czyśćcu. W tym szczególnym dniu, poprzez całą dobę, chcemy modlić się za dusze w czyśćcu cierpiące” – mówił rozpoczynając Czuwanie br. Zdzisław Duma z Prowincji Krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

„Chcemy, by to był prawdziwy szturm do nieba – mówił br. Roman Rusek, Krajowy Koordynator Grup Modlitwy o. Pio – Ojciec Pio powiedział kiedyś takie znamienne słowa – bądź pewny, jeśli będziesz się modlił za dusze w czyśćcu cierpiące, na pewno będzie się ktoś za ciebie modlił wtedy, kiedy będziesz potrzebował pomocy”.

W czasie Czuwania konferencję „Jak pomagać duszom czyśćcowym” wygłosiła s. Anna Czajkowska ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych.

Mszy św. o północy, stanowiącej centralny punkt czuwania, przewodniczył br. Andrzej Derdziuk z Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. „Kiedy patrzymy na św. o. Pio, ileż widzimy u niego tego starania. Jego troska o dusze czyśćcowe, jego troska o dzieci duchowe była tak wielka, że chciałby czekać aż do końca świata, by dopiero wejść, aż ostatnie z jego dzieci wejdzie do nieba” – mówił w homilii br. Andrzej Derdziuk.

W czasie całonocnego Czuwania odbyły się nabożeństwa: przebaczenia, uwielbienia (w godzinie śmierci Ojca Pio) oraz modlitwa za tych, którzy oddali życie za Niepodległą Ojczyznę.

Zaśpiewała schola muzyczna z par. Braci Kapucynów z Krosna.

Również dziś, w niedzielę 23 września, po Mszach św. jasnogórscy pielgrzymi będą proszeni o odmówienie co najmniej jednego dziesiątka Różańca św. w intencji swoich bliskich w czyśćcu cierpiących.

„Czyszczenie czyśćca” ma wymiar ogólnopolski. Wierni uczestniczący w niedzielnych Eucharystiach w całym kraju będą mogli odmówić po każdej Mszy św. modlitwę w intencji dusz czyśćcowych.

Czuwanie na kanale youtube Jasnej Góry: www.youtube.com

www.czyscimyczysciec.pl

misericors.org


Równocześnie w dniach 20-22 września na Jasnej Górze trwał Jubileuszowy Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio pod hasłem: „Do nieba z Ojcem Pio”. Kongres jest jednym z siedmiu głównych krajowych wydarzeń Roku Jubileuszu św. Ojca Pio. W 2018 roku obchodzony jest na całym świecie Rok Jubileuszu 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. Ojca Pio oraz 50-lecia Jego przejścia do domu Ojca. Głównym organizatorem krajowych wydarzeń i inicjatyw związanych z tegorocznym Rokiem Jubileuszu św. Ojca Pio jest Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincja Krakowska.

„O. Pio jest świętym naszych czasów, jest świętym, który robi – jak sam powiedział – więcej rumoru, więcej hałasu po swojej śmierci niż za życia, ponieważ nieustannie inspiruje nowe rzesze wiernych do działania – podkreśla br. Mateusz Magiera – O. Pio to nie tylko człowiek głębokiej modlitwy – owszem, przede wszystkim. Ale to także człowiek czynu, człowiek działania, człowiek miłosierdzia. Gdy zobaczymy, w jaki sposób on traktował osoby ubogie, w jaki sposób pochylał się nad cierpiącymi, jak popatrzymy na Dom Ulgi w Cierpieniu – widzimy go jako człowieka czynu”.

W Kongresie, odbywającym się w jasnogórskim Domu Pielgrzyma, uczestniczyły osoby z poszczególnych Grup Modlitwy o. Pio w Polsce, którzy pełnią funkcję świeckich liderów, a także kapłani pełniący funkcję dyrektorów duchowych Grup Modlitwy.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda