Home WiadomościZ kraju Kapucyni – Kraków: Dom dla potrzebujących otwarty!

Kapucyni – Kraków: Dom dla potrzebujących otwarty!

Redakcja
23 września 2013 roku odbyła się inauguracja działalności  Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ulicy Smoleńsk 4 w Krakowie. Na uroczystości otwarcia obiektu zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych i kościelnych, a także podopieczni, przyjaciele, darczyńcy, pracownicy i wolontariusze.

Poniedziałkowe spotkanie rozpoczęła Eucharystia w kościele sióstr felicjanek, której przewodniczył biskup Damian Muskus. Przytaczając słowa papieża Franciszka, biskup wyraził zadowolenie, że Centrum Dzieła Pomocy nie jest miejscem, gdzie „ubogimi zapycha się usta”, ale gdzie „z miłością, czułością i zawsze w pokorze” pochyla się nad potrzebującym baratem i siostrą. Homilię podczas Eucharystii wygłosił br. Jacek Waligóra, Minister Prowincjalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, który nawiązując do czytania z księgi Ezdrasza, podkreślił: „Dziś ma miejsce otwarcie wyjątkowej świątyni, w której Boga będziemy spotykać w ludziach, bo w tych najbiedniejszych z biednych ukryty jest sam Chrystus”. Dalej zaznaczył: “Ten dom, który wybudowaliśmy dla ubogich w centrum Krakowa, ma stać się jakby kolejnym kościołem, świątynią, w której Bóg będzie obecny w sakramencie ubogich, ale także w posłudze miłosierdzia wszystkich posługujących w tym domu. Nie jest to jakaś przenośnia, ale moje głębokie pragnienie i przekonanie, że tak się stanie, że ten dom, przez miłość i miłosierdzie, stanie się prawdziwą świątynią, miejscem świętym, chociaż zarazem tak bardzo ludzkim, bo przecież ma ten dom służyć zaspokajaniu najbardziej ludzkich, przyziemnych, zwyczajnych potrzeb: pokarm, zdrowie, higiena… ale także akceptacja i miłość. Ci biedacy często tak bardzo cierpią i dlatego cierpią, że nie widzą dla siebie możliwości zaspokojenia tych ostatnich potrzeb: potrzeby bycia kimś dla kogoś, potrzeby bycia zauważonym, akceptowanym, kochanym… Tak często ci ludzie są i czują się wykluczeni, bo nawet wtedy, gdy ktoś daje im jałmużnę, nie patrzy im w oczy…”.

Po Eucharystii zaproszeni goście przeszli do budynku Centrum przy ulicy Smoleńsk. Uroczystego poświecenia obiektu dokonał biskup Damian Muskus, który wyraził nadzieję, że odtąd Kraków będzie słynął nie tylko z zabytków, ale także z działalności Centrum – domu dla osób najbiedniejszych. Prócz władz kościelnych w otwarciu Centrum wzięli udział przedstawiciele Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MPiPS, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Miasta Krakowa.

Świętowanie zakończył koncert Góralskiej Orkiestry Młodzieżowej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Przy dźwiękach trąbki, puzonu, skrzypiec i innych instrumentów wspólnie bawili się podopieczni, darczyńcy, przyjaciele, pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy.

To, co 23 września działo się przy ulicy Smoleńsk 4, najlepiej oddają słowa św. Ojca Pio: „Wysławiam z całego serca Boga, który dał mi poznać ludzi naprawdę dobrych”.

Źródło: www.dzielopomocy.pl 

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda