Home WiadomościZ kraju Kapucyni: Medal dla bł. Honorata

Kapucyni: Medal dla bł. Honorata

Redakcja

FOTO - br. Jan Jurczak Społeczność Zakroczymia świętowała 950-lecie miasta. Przy tej okazji pamiątkowym medalem uhonorowano naszego współbrata, bł. Honorata Koźmińskiego, podczas sesji Rady Gminy, odbywającej się w cieniu kościoła i klasztoru.

Jubileusz związany jest z dokumentem, zwanym falsyfikatem mogileńskim, uposażającym klasztor benedyktynów w Mogilnie, zamieszkiwany dziś przez… kapucynów Prowincji Warszawskiej. Przez wieki uważano, że dokument wydał Bolesław Śmiały w 1065 r. Współcześnie przeważa opinia, że akt został wystawiony w połowie XII wieku (w 1146 r. lub 1155 r.) przez księcia Bolesława Kędzierzawego, może on jednak zawierać wcześniej udzielone nadania. W falsyfikacie mogileńskim Zakroczym jest wymieniony wśród grodów zobowiązanych do opłat i danin na rzecz benedyktynów z Mogilna. Nazwa Zakroczym wywodzi się od słowa „zakrot”, czyli przeprawa przez rzekę. Pierwotna lokalizacja miasta była bliżej Wisły i nosiło wówczas nazwę Kroczym lub Kroczyn. Na skutek licznych powodzi nastąpiła relokacja miasta w wyżej położonym miejscu pod nazwą Za-kroczym.

18 września, uroczysta sesja Rady Gminy Zakroczym na dziedzińcu przed kościołem kapucynów pw. św. Wawrzyńca rozpoczęła obchody. Podczas uroczystości wręczono 30 pamiątkowych medali osobom i instytucjom zasłużonym dla miasta. Pamiątkowy medal przyznany bł. Honoratowi Koźmińskiemu odebrał gwardian klasztoru, br. Wojciech Sugier. Medalami jubileuszowymi wyróżniono także o. Benignusa Sosnowskiego, siostry wspomożycielki dusz czyśćcowych, s. Jadwigę Kłosińską,  która przez ponad 60 lat troskliwie opiekowała się ubogimi i chorymi w Zakroczymiu, ks. Witolda Godlesia, proboszcza zakroczymskiego; założony przez o. Benignusa w 1947 r. chór, (noszący od 2007 r. nazwę „Gregorianie”) oraz p. Stefana Krupę, który pracuje w chórze od 1973 r. jako odpowiedzialny za szkolenia i dyrygent.

19 września w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Zakroczymiu odbył się koncert chóru „Gregorianie”, a następnie sesja popularno-naukowa. Mgr Kazimierz Szczerbatko, autor licznych książek o dziejach miasta, wygłosił referat „Zakroczym w średniowieczu”; dr Andrzej Wesołowski przedstawił obronę  Zakroczymia we wrześniu 1939 r. W sali gimnastycznej umieszczono wystawę poświęconą historii miasta. O godzinie 19.00 w kościele kapucyńskim można było wysłuchać koncertu wokalnego Przemysława Piekutowskiego z towarzyszeniem organów.

W niedzielę biskup płocki Piotr Libera przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Zakroczymiu. Mówiąc w swojej homilii o bł. Honoracie, który podczas 28 lat swego pobytu w niewielkim Zakroczymiu założył ponad 20 wspólnot życia ukrytego docierających do każdego stanu społecznego w Królestwie Polskim, biskup zachęcał słuchaczy, by umieli „się szczycić tą zakroczymską kartą ojczystych dziejów”. Podczas Mszy śpiewał Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego i chór „Gregorianie”. Po Eucharystii na rynku zakroczymskim odbył się apel jubileuszowy i koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Podczas obchodów zorganizowano także piknik rodzinny, pokaz umiejętności strażackich przygotowany przez jednostki OSP z terenu gminy, występy zespołów muzycznych oraz inne atrakcje.

Kilka dni przed uroczystościami jubileuszowymi w kościele kapucynów ustawiono wystawę zatytułowaną „Jesteśmy stąd”. Przedstawia ona duszpasterstwo dzieci i młodzieży i ich służbę liturgiczną w tym kościele (przypomniano, że w latach 60. i 70. było tu 100 ministrantów), działalność chóru „Gregorianie” w Polsce i zagranicą, jak również działalność NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i Duszpasterskiej Wspólnoty Rolników – którymi opiekowali się zakroczymscy kapucyni.

Obchody Jubileuszu zorganizowali: burmistrz Zakroczymia Artur Ciecierski, Urząd Gminy i Rada Gminy.

br. Tomasz Płonka

Więcej (zdjęcia) na: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda