Home WiadomościZe Świata Woronowo: 25 lat pallotynów na Białorusi

Woronowo: 25 lat pallotynów na Białorusi

Redakcja

sac.org.plAd Infinitam Dei gloriam. Ten czas, praca, posługa duszpasterska, budowa kościołów, prowadzenie pielgrzymek, posługa w szpitalach, na uczelniach katolickich i państwowych, i wiele innych dzieł, wszystko to dla nieskończonej chwały Bożej. Obchody uroczystości świętowaliśmy w Woronowie, gdzie punktem kulminacyjnym była msza św., której przewodniczył ksiądz arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Obecni na niej parafianie i goście z różnych pallotyńskich parafii wzięli aktywny udział w tych uroczystościach. Obecność księdza prowincjała Adriana Galbasa SAC oraz radcy prowincjalnego księdza Marka Chmielniaka SAC była radością współbraci pracujących w każdej z diecezji Białorusi. Podczas mszy św. ksiądz arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz dziękował za otwartość i posługę obejmującą różne aspekty życia. Dziękowaliśmy Bogu za Jego obfite błogosławieństwo, prosząc, abyśmy dalej potrafili służyć Bogu i ludziom w charyzmacie pallotyńskim.

Początki obecności pallotynów na Białorusi były trudne, jak również bogate w różne doświadczenia. Pierwsi księża, którzy przyjechali pracować na Białoruś to: ks. Marian Kopeć SAC, ks. Józef Lisiak SAC, ks. Bogdan Rudnicki SAC, ks. Andrzej Witek SAC, ks. Wacław Sutkowski SAC, ks. Jacek Jakubczyk SAC, ks. Andrzej Marzec SAC. Potem ks. Stanislau Vashkevich SAC – pierwszy wyświęcony Białorusin, obecny delegat i inni. Obecnie delegatura liczy 17 księży pracujących na Białorusi i w Polsce. Oprócz dzieł, które prowadzimy, rozpoczynamy budowę kościoła w Mińsku, dlatego szczególnie obejmujemy modlitwą to dzieło. Niech kolejne lata naszej obecności na Białorusi rozpala miłość, ożywiając wiarę wśród wszystkich ludzi dobrej woli, abyśmy potrafili jednoczyć wysiłki ku nieskończonej chwale Bożej.

ks. Iosif Parfianovich SAC

Więcej (zdjęcia) na: www.sac.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda