Home WiadomościZ kraju Kraków: Dzień św. Franciszka

Kraków: Dzień św. Franciszka

Redakcja

franciszkanie.plRokrocznie Franciszkanie wspólnie z mieszkańcami Krakowa obchodzą imieniny swojego Ojca – św. Franciszka z Asyżu. W niedziele 4 października świętowali od rana do wieczora – w bazylice i na skwerze przy Franciszkańskiej.

W programie oprócz mszy świętych odpustowych, zakonnicy przewidzieli występy peruwiańskiego zespołu „Kantu”, wykonującego tradycyjną muzykę Indian, degustację peruwiańskich deserów oraz wypieków kuchni klasztornej sióstr klarysek. Dali też możliwość nabycia pamiątek z misji prowadzonych przez nich w Ameryce Południowej i Afryce oraz zorganizowali warsztaty plastyczne dla dzieci.

Ponadto przez cały dzień wyświetlany był film o polskich misjonarzach-męczennikach z Pariacoto, którzy w tym roku – 5 grudnia – zostaną beatyfikowani. W sali tej również wyeksponowali m.in. tradycyjne stroje świąteczne mężczyzn i kobiet z Boliwii, Peru, Paragwaju, Uzbekistanu i Ugandy.

W międzyczasie bracia i ich przyjaciele prezentowali dzieła prowadzone przez krakowską prowincję franciszkanów: Ośrodek Leczenia Uzależnień, Instytut Studiów Franciszkańskich, Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. św. Franciszka, Franciszkańskie Duszpasterstwo Akademickie, wspólnoty drogi neokatechumenalnej, sekretariat misyjny, Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu, Fundację Brat Słońce i dwumiesięcznik ewangelizacyjno-społeczny „Posłaniec św. Antoniego”.

Na skwerze przy Franciszkańskiej w tym dniu grał i śpiewał również zespół muzyczny „Loretino”, który na co dzień działa przy franciszkańskim Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Głogówku na Opolszczyźnie.

Uroczystość św. Franciszka poprzedziło trzydniowe przygotowanie duchowe (Triduum) z Transitusem w sobotni wieczór (nabożeństwo upamiętniające przejście św. Franciszka z ziemi do nieba).

Organizatorami Dnia św. Franciszka byli: Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), Fundacja Brat Słońce, Klasztor św. Franciszka z Asyżu w Krakowie i Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie.

jms

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda