Home WiadomościZ kraju Kapucyni: Nie tylko orężem

Kapucyni: Nie tylko orężem

Redakcja

W roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości wspomina się wielu odważnych Polaków, którzy chwytali za oręż, aby walczyć o wolność naszej Ojczyzny. Byli jednak także inni, mniej znani, czasem niedocenieni, których walka nie odbywała się na bitewnych polach, nie wsławili się w przelewaniu krwi w odważnych szturmach czy desperackich obronach. Budowali Polskę codzienną, mozolną pracą, troską o dobre wychowanie dzieci i młodzieży, modlitwą o jedność narodu i staraniem o wysoki poziom moralny i duchowy.

Spotkanie w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej było okazją do przypomnienia ogromnej roli jaką odegrali w ratowaniu narodu i pracy u podstaw bł. Honorat Koźmiński i założone przez niego Zgromadzenia Ukryte. Spotkanie otrzymało Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizatorami byli: Muzeum Niepodległości, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i Archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Zaproszeni goście, a wśród nich m.in. przełożone generalne zgromadzeń honorackich, przedstawiciele szkół im. Józefa Piłsudskiego i Romualda Traugutta, przedstawiciele środowisk naukowych i artystycznych, pracownicy Poczty Polskiej i bracia kapucyni w dniu 23 października 2018 r. zgromadzili się w sali kinowej X Pawilonu. Br. Grzegorz Filipiuk OFMCap, dyrektor Archiwum Warszawskiej Prowincji Kapucynów ukazał w swoim referacie bł. Honorata w służbie Ojczyźnie, a s. Julia Elżbieta Wąsala WNO, archiwistka generalna Zgromadzenia Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza przedstawiła rolę, jaką odegrały Zgromadzenia Ukryte w walce o niepodległość. Następnie uczestnicy wysłuchali krótkiego programu artystycznego Pieśń i Myśl, w którym wybrzmiało ważne przesłanie bł. Honorata do Polaków i pieśni o nim w wykonaniu s. Pii Klebby WNO, Bogdana Żywka i Piotra Boguszewskiego. Kolejnym punktem była modlitwa za Ojczyznę za wstawiennictwem bł. Honorata, która zgromadziła wszystkich przy celi jemu poświęconej, gdzie złożono wiązankę kwiatów. Po wystawie malarstwa oprowadził Jarosław Jaskólski, a całość prowadził Michał Cieślak, pracownicy Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Spotkaniu towarzyszyły przedstawicielki Poczty Polskiej, promując kartę pocztową z bł. Honoratem wydaną w 30. rocznicę jego beatyfikacji, wystawa poświęcona życiu Błogosławionego oraz przywiezione specjalnie na ten dzień rękopisy jego dzieł: „Patriotyzm”, „Co Polsce i całej Europie dziś potrzeba” oraz „ Cywilizacja chrześcijańska”.

Doświadczenie bł. Honorata Koźmińskiego i założonych przez niego zgromadzeń to przesłanie pełne nadziei, przesłanie ludzi niezłomnych, którzy w czasach mroku niewoli nie poddali się i wypełnili swoją misję budowania i ratowania tego, co chciano nam na zawsze odebrać. Warto o nich pamiętać, chociaż nie walczyli zbrojnym orężem, ale cnotą, pracą i uczciwym życiem. Cześć ich pamięci!

Br. Grzegorz Filipiuk OFMCap, Archiwum Warszawskiej Prowincji Kapucynów

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda