Kapucyni: Nowy zarząd Prowincji Warszawskiej

Trzeciego dnia XXIII Kapituły Zwyczajnej Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, która odbywa się w Centrum Duchowości „Honoratianum” w Zakroczymiu, przeprowadzono wybory nowego zarządu prowincji.

12 kwietnia podczas dwóch przedpołudniowych sesji 60 braci delegatów miało za zadanie poprzez tajne głosowanie wybrać ministra prowincjalnego oraz czterech definitorów, w tym wikariusza prowincjalnego. Ministrem prowincjalnym został br. Andrzej Kiejza, wikariuszem prowincjalnym – br. Piotr Stasiński, zaś definitorami: br. Bogdan Augustyniak, br. Krzysztof Dudziak oraz br. Łukasz Woźniak.Porannej Eucharystii przewodniczył ustępujący z urzędu ministra prowincjalnego br. Marek Przeczewski, zaś słowo wygłosił br. Jacek Waligóra.

Podczas popołudniowych sesji swoje relacje zdali zaproszeni goście reprezentujący miejsca, w których posługują bracia z prowincji warszawskiej. Byli to: br. Paul Coleman z Anglii, br. August Koyen z Belgii, br. Oriano Granella z Turcji oraz br. Oscar Arnoldo Mendez Santos z Gwatemali. Głos zabrał również br. Jacek Waligóra z Prowincji Krakowskiej Kapucynów. Pozostały czas sesji wykorzystano na omówienie problemów prowincji.


Br. Andrzej Kiejza OFMCap – Urodził się 25 kwietnia 1963 roku w Niemodlinie (diec. opolska). Kapucyński habit przyjął 4 września 1982 roku, zaś pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej złożył 8 września 1983 roku. Profesję wieczystą złożył 10 stycznia 1988 roku, zaś święcenia kapłańskie 11 grudnia 1988 roku. W latach 1989-93 odbył specjalistyczne studia biblijne na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie; po powrocie do Polski pełnił funkcje w prowincji zakonnej: był sekretarzem prowincjalnym, ojcem duchownym w seminarium, później jego wicerektorem. W 1998 roku obronił rozprawę doktorską i po tym pracował w Instytucie Nauk Biblijnych KUL prowadząc zajęcia z zakresu wstępu ogólnego do Pisma św. oraz Ewangelii synoptycznych i tradycji Janowej. W ostatnim czasie, przed wyborem na ministra prowincjalnego posługiwał w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu na Poczekajce w Lublinie. Prowadził rekolekcje dla osób zakonnych, posługiwał w Domowym Kościele – małżeńskiej gałęzi Ruchu Światło-Życie. Od trzech lat w okresie Wielkanocy jeździ również z posługą duszpasterską do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Foto: br. Paweł Malesa, br. Tomasz Wroński
Sekretariat ds. Informacji – Prowincja Warszawska Kapucynów

Więcej (zdjęcia) na: www.kapucyni.pl