Home WiadomościZ kraju Kapucyni: O. Andrzej Derdziuk prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Kapucyni: O. Andrzej Derdziuk prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Redakcja

Senat KUL wybrał 10 maja 2012 roku władze uczelni na kadencję 2012–2016, rozpoczynającą się 1 września 2012 roku. Wśród nich jest kapucyn prowincji warszawskiej, o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, który został prorektorem ds. rozwoju.

Rektorem KUL wybrano ks. prof. dr hab. Antoniego Dębińskiego. Pozostałymi prorektorami zostali: ds. administracji i finansów – dr hab. Paweł Smoleń, prof. KUL; ds. studenckich – dr hab. Krzysztof Narecki, prof. KUL; ds. kontaktów międzynarodowych – dr hab. Ewa Agnieszka Lekka-Kowalik, prof. KUL.

Zgodnie z przepisami Statutu KUL wybór rektora musi zostać zatwierdzony przez władze kościelne – Wielkiego Kanclerza i Stolicę Apostolską.


Prof. dr hab. nauk teologicznych Andrzej Derdziuk OFMCap, członek Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, urodził 24 stycznia 1962 roku w Skierbieszowie w rodzinie Wacława i Stanisławy, jako jeden z czworga rodzeństwa. Ukończył Technikum Elektroniczne w Zamościu. Do zakonu kapucynów wstąpił w sierpniu 1981 i rozpoczął nowicjat w Zakroczymiu, a profesję złożył rok później w Nowym Mieście nad Pilicą. Po studiach na KUL otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bł. Jana Pawła II 9 czerwca 1987 roku w Lublinie. Pełnił posługę duszpasterza powołań, magistra wakacyjnego postulatu, mistrza nowicjatu, ojca duchownego seminarium i junioratu oraz wykładowcy w seminarium i junioracie. Przez dziesięć lat był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Kapucynów w Lublinie oraz przez kilka lat pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce. Pełnił posługę definitora i następnie wikariusza prowincjalnego Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Obecnie posługuje w parafii na Poczekajce, gdzie ponadto jest Dyrektorem Grupy Modlitwy Ojca Pio i spowiednika sióstr zakonnych. Wygłosił wiele serii rekolekcji.

Jest Kierownikiem Katedry Historii Teologii Moralnej na KUL. Specjalizuje się w historii teologii moralnej, metodologii teologii moralnej oraz teologii życia konsekrowanego. Wypromował 13 doktorów i 185 magistrów oraz przygotował 21 recenzji doktorskich i 304 recenzje magisterskie. Jest autorem piętnastu książek i ponad stu sześćdziesięciu artykułów naukowych, czterdziestu haseł w encyklopediach, leksykonach i słownikach. Pod jego redakcją ukazało się siedemnaście książek, w tym należące do zainicjowanych przez niego czterech serii wydawniczych. Napisał ponad trzydzieści recenzji naukowych i prawie trzydzieści sprawozdań. Jest też autorem kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych. Wygłaszał referaty w kraju i zagranicą oraz organizował konferencje międzynarodowe i krajowe, gromadzące tłumy uczestników. W latach 1996-2001 był sekretarzem Sekcji Polskich Teologów Moralistów. W latach 2005-2008 był prodziekanem Wydziału Teologii KUL. Obecnie pełni funkcję członka Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II KUL oraz przewodniczącego VI Wydziału Nauk Teologicznych Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Jest członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2011-2014 oraz redaktorem naczelnym czasopisma „Studia Nauk Teologicznych” PAN. Z nominacji Arcybiskupa Lubelskiego Stanisława Budzika jest członkiem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Lubelskiej. Od 2012 został wybrany na stanowisko prorektora KUL.

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda