Home WiadomościZ kraju Kapucyni: Rocznica ekshumacji o. Kaszuby

Kapucyni: Rocznica ekshumacji o. Kaszuby

Redakcja

Rok 2011 był bogatym w wydarzenia związane z procesem beatyfikacyjnym ojca Serafina Kaszuby OFMCap.

Dnia 3 października zostało złożone w Watykanie Positio, dokument oficjalny przygotowany dla Stolicy Apostolskiej, w którym zawarte są: zeznania świadków, udokumentowany życiorys Sługi Bożego, jak również opisy cnót: wiary, nadziei, miłości i innych. Rok wcześniej miała miejsce ekshumacja (wydobycie doczesnych szczątków sługi Bożego) na cmentarzu Janowskim we Lwowie (19 XI 2010) i przeniesienie ich do kościoła Braci Mniejszych Kapucynów w Winnicy na Ukrainie w dniu 20 XI 2010 r. W pierwszą rocznicę tego wydarzenia Bracia Kapucyni Wiceprowincji Ukrainy i Rosji zaprosili z homiliami do Winnicy autora Positio, br. Ryszarda Modelskiego, który głosił słowo Boże na wszystkich Eucharystiach, przybliżając zebranym postać Sługi Bożego Ojca Serafina Kaszuby. Po uroczystej Eucharystii o godzinie 18.30 miało miejsce spotkanie zainteresowanych postacią sługi Bożego z bratem Ryszardem. W roku 2010 wydał on książkę pt. „Kapłan do szpiku kości” będącą życiorysem zawierającym również świadectwa osób znających ojca Serafina. Pozycja ta została przetłumaczona na język ukraiński „Swiaszczennyk do nutra kistok” – i zaprezentowano ją po raz pierwszy właśnie 20 listopada 2011 r. w Winnicy. „My, Bracia Kapucyni, każdego 20 dnia miesiąca modlimy się o beatyfikację Sługi Bożego Serafina Kaszuby, i postanowiliśmy, że 20 listopada będzie zawsze szczególnym dniem modlitw naszej wiceprowincji o beatyfikację sługi Bożego” – mówi br. Grzegorz Romanowicz wiceprowincjał Ukrainy i Rosji. Na uroczystości przyjechali bracia z innych wspólnot Ukrainy.

„Ojciec Serafin Kaszuba jest dla nas wyrzutem sumienia. On sam wychodził z klasztoru i szukał ludzi. Często myślimy o sobie jako o pasterzach, mamy już swoje stadko, mamy się opiekować się tym stadkiem, które jest. Ale Kościół mówi nam, żebyśmy byli rybakami, czyli żebyśmy wypływali i szukali ryb, wyciągali te ryby. Ojciec Serafin uczy nas, żeby wychodzić i szukać i przyprowadzać tych, których złowimy do Kościoła. Ojciec Serafin taki był i tego uczy nas, abyśmy tacy byli i wierzę, że modli się za nas” – mówił br. Grzegorz Romanowicz podczas spotkania.

W drodze powrotnej bracia mieli okazję przejeżdżać przez miejscowość Zdołbunów gdzie sługa Boży wysiadł z pociągu wiozącego go do Polski w dniu 11 sierpnia 1945 r. Bracia odwiedzili również Ostróg ze znajdującym się tam byłym kościołem i klasztorem kapucynów (patrz informacja poniżej) a także Lwów. Tam udali się na cmentarz Janowski, do pierwotnego grobu Serafina Kaszuby, gdzie rok wcześniej miała miejsce ekshumacja sługi Bożego. Udali się również na ulicę Dekarta we Lwowie, gdzie pod numerem 8/4 dnia 20 września w roku 1977 zmarł ojciec Serafin Kaszuba. Ówczesny budynek nie istnieje. Na jego miejscu został wybudowany nowy dom mieszkalny. Bracia odwiedzili również dwa byłe klasztory kapucyńskie. Jeden na Zamarstynowie, gdzie w kościele kapucyńskim duszpasterzują Redemptoryści obrządku grekokatolickigo. Przyległy do niego klasztor nie został oddany Redemptorystom. Zamieszkują go różne rodziny Drugi kościół, św. Antoniego, (koło zamku przy ulicy Korolenko) – świeżo wyremontowany (rok 1998) jest w posiadaniu wspólnoty protestanckiej Adwentystów Dnia Siódmego (patrz info poniżej.

Więcej informacji o słudze Bożym jak również modlitwę do prywatnego odmawiania za wstawiennictwem Serafina Kaszuby można znaleźć na stronie www.kaszuba.kapucyni.pl. O wszelkich łaskach za wymodlonych za wstawiennictwem sługi Bożego Serafina Kaszuba prosimy informować postulację pod adresem:

Postulacja, ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków

Br. Paweł Teperski OFMCap

Więcej na: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda