Home WiadomościZ kraju Kapucyni: Spotkanie Młodych rozpoczęte!

Kapucyni: Spotkanie Młodych rozpoczęte!

Redakcja

„XIX Spotkanie Młodych uważam za otwarte” – krzyknął ze sceny kapucyn w brązowym habicie – br. Marcin Grec OFMCap, organizator spotkania, unosząc wysoko w górę klucze miasta Wołczyna.

Jak co roku młodzież opanowała małe miasteczko koło Kluczborka, a burmistrz, p. Jan Leszek Wiącek oddał im na ten czas władzę nad miastem. 9 lipca 2012 r. rozpoczęło się kolejne – już dziewiętnaste – Spotkanie Młodych, którego organizatorami są Bracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Krakowskiej. Zakończy się 14 lipca w sobotę. Przyjechała na nie młodzież z całej Polski i zgromadziło kilkaset osób. Ponieważ spotkanie odbywa się w czasie wakacyjnym, uczestnicy mają okazję lepiej poczuć uroki biwakowania – śpią pod namiotami, przygotowują wspólnie posiłki, a na stałe punkty programu gromadzą się pod sceną przy amfiteatrze. Wszystko to sprzyja atmosferze budowania wspólnoty i zawiązywania nowych znajomości.

Tematem tegorocznego spotkania jest „Okręt zbawienia”. Hasło symbolizuje Kościół, jako sakrament zbawienia. Temat ten będzie rozważany przez kolejne dni w mniejszych blokach tematycznych, do których inspirację zaczerpnięto z dokumentów Kościelnych odnoszących się do tekstów Soboru Watykańskiego II: Ciało Chrystusa, Krzew Winny, Communio, Lud Boży i Maryja – Stella Maris.

Sakramenty na „Wołczynie” są kontynuowane od siedmiu ostatnich lat. W 2005 roku spotkanie było poświęcone Eucharystii, rok później sakramentowi pokuty i pojednania, potem małżeństwu, chrztu św., bierzmowaniu, kapłaństwu, namaszczeniu chorych, aż przyszedł czas na zwieńczenie tych wszystkich tematów. Zgodnie z tym, co podaje Sobór Watykański II: Kościół jest w Chrystusie jakby sakramentem, czyli znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego.

„Młodzież przyjechała jak co roku i znów widać na ich twarzach entuzjazm i radość z bycia razem – mówi br. Paweł Teperski – rzecznik prasowy. To zdumiewające ile w tych ludziach jest wzajemnej życzliwości i otwarcia. Chcą sobie pomagać, wspólnie rozbijają namioty, a to, co najważniejsze, dobrze się razem bawią i chętnie modlą nawet w tak dużym zgromadzeniu jak nasze. Widać, że młodzież naprawdę jest spragniona żywego Boga i widzimy, że dzięki naszemu spotkaniu rzeczywiście Go spotyka”.

Jak co roku, tak i na XIX Spotkaniu młodzież będzie uczestniczyć we wspólnych Eucharystiach, modlitwie, konferencjach, koncertach, spotkaniach w grupach i nabożeństwach. Środa tradycyjnie będzie poświęcona uroczystemu celebrowaniu sakramentu pokuty i pojednania. Wśród zaproszonych gości na wołczyńskiej scenie wystąpią: Judyta Syrek, ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, ks. Jacek „Wiosna” Stryczek, br. Marcin Świąder, Robert „Litza” Fridrich, ks. Stefan Czermiński, Adam Regiewicz i Marcin Chludziński. Ponadto wystąpią zespoły: Luxtorpeda, Play&Pray, Zimbadoo, Siewcy Kapusty, KapEL’a.

Spotkanie Młodych w Wołczynie to również okazja przystąpienia do spowiedzi i osobistych rozmów z kapłanami, poszukiwania żywego Boga – Jezusa Chrystusa. Przybyłe licznie siostry zakonne są również do dyspozycji. Można porozmawiać z nimi o ich powołaniu i życiu, które prowadzą. Podczas trwania spotkania młodzież ma również możliwość uczestniczenia w modlitwie wstawienniczej. Modlitwa, zabawa, radość – takimi słowami można by scharakteryzować „Wołczyn”.

Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska

Bieżące informacje na stronie www.kapucyni.pl oraz www.wolczyn.kapucyni.pl.

fot. br. Marek Metelica OFMCap

Za: Biuro Prasowe Kapucynów.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda