Kapucyni: …zaczęło się od „Gladiatora”

www.kapucyni.pl„Bezdomni dla bezdomnych” — tak swoją filmową inicjatywę określają osoby bezdomne, które dokładnie 3 lata temu, w lutym 2012 roku, założyły przy Dziele Pomocy św. Ojca Pio Dyskusyjny Klub Filmowy „Loretanin”.

Pomysł założenia klubu zrodził się spontanicznie w prowadzonej przez Dzieło Pomocy kuchni dla osób ubogich, gdzie kilku bezdomnych podzieliło się swym „filmowym” marzeniem z bratem kapucynem. Pomysłodawcy stworzyli „grupę strategiczną Trzon”, która pod okiem pracownika socjalnego Dzieła zaplanowała pierwszą projekcję. Zaczęło się od pokazu filmu „Gladiator”, a potem było jeszcze ponad 30 innych wielkoekranowych produkcji, między innymi: „Prosta historia”, „October Baby”, „Misja”, „Wierny ogrodnik”. Każdy pokaz gromadzi kilkudziesięciu miłośników filmu, są to głównie osoby bezdomne. Rekordową frekwencję członkowie DKF zanotowali, gdy na ekranie dziełowego kina pojawili się „Nietykalni” — przyszło 110 osób.

Wszystkie wielkoekranowe projekcje kończy, jak na klub dyskusyjny przystało, ożywiona wymiana filmowych wrażeń. Na każde spotkanie DKF zapraszany jest również gość specjalny, który wprowadza przybyłych w tematykę filmu, a po zakończonej projekcji prowadzi wspomnianą dyskusję. Do tej pory członkom DKF udało się zaprosić na pokaz między innymi aktorów: Krzysztofa Globisza, Macieja Małysę czy Katarzynę Gajdarską.

W środę, 4 lutego, odbył się kolejny filmowy pokaz. Tym razem członkowie DKF zaprezentowali produkcję „Wszystko za życie”. Na projekcję przybyło blisko 80 osób bezdomnych.

Uczestnicy pokazów o filmowej inicjatywie: Dla nas to jest wspólnota, łączenie ludzi, żeby wyszli z ulicy i zobaczyli też coś innego, ludzie tego chcą! Nie wszyscy na tej ulicy znaleźli się dlatego, że chcieli — pan Radek.

Udział w spotkaniach DKF-u daje nam namiastkę normalności, a ta z kolei pozwala zacząć myśleć pozytywnie o sobie — pan Karol.

Liczba osób bezdomnych przychodzących na projekcje pokazuje, że my też mamy coś do powiedzenia, chcemy coś robić ze sobą, chcemy się rozwijać, jesteśmy twórczy — pani Anna, jedna z założycielek DKF-u.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.