Home WiadomościZ kraju Kapucyński przewodnik odznaczony

Kapucyński przewodnik odznaczony

Redakcja
W czwartek 12 stycznia 2012 r. w Domu Arcybiskupów Krakowskich odbył się tradycyjny już Opłatek pielgrzymki krakowskiej z metropolitą krakowskim ks. kard. Stanisławem Dziwiszem.

Podczas spotkania  ks. kardynał wspólnie z ks. bp. Janem Szkodoniem oraz wieloletnim pielgrzymem i przewodnikiem grupy ks. bp Grzegorzem Rysiem odznaczyli medalami Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej osoby, które od wielu lat pracują dla pielgrzymki. Srebrny medal otrzymał także kapucyn, o. Bolesław Kanach OFMCap – przewodnik kapucyńskiej grupy św. Ojca Pio.

Przepiękne spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. odprawionej w Kaplicy Papieskiej przez ks. kardynała i ks. bp Jana Szkodonia oraz księży przewodników.

„Mów, Panie, bo sługa Twój słucha” (1 Sm 3,9). na tych słowach w dużej mierze oparł swoją homilię ks. bp Jan Szkodoń; nawiązał także do Ewangelii, mówiąc, że trąd ciała jest widoczny i łatwiej go leczyć, natomiast trąd duszy jest niekiedy niewidoczny lub go nie zauważamy i dlatego trudniej jest z nim walczyć.

Następnie wspólnota pielgrzymkowa spotkała się na „opłatku” w sali Okna Papieskiego na Franciszkańskiej 3. To z tego znanego na całym świecie okna wielokrotnie przemawiał do nas błogosławiony Jan Paweł II, podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny.

Przedstawiciele pielgrzymki podziękowali ks. Zbigniewowi Piwowarowi i ks. Jarosławowi Glonkowi, którzy byli do tej pory przewodnikami głównymi wspólnoty V oraz II, a obecnie pełnią inne obowiązki.
Słowo powitania wygłosił koordynator pielgrzymki, ks. Jan Przybocki. Zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu na zbieżność hasła roku duszpasterskiego: „Kościół naszym domem” i miejsca, gdzie się spotkaliśmy – Domu Arcybiskupów Krakowskich, w którym żył i posługiwał diecezji bł. Jan Paweł II.

Metropolita Krakowski wręczył ks. Janowi Przybockiemu odznaczenie kapłańskie, tytuł kanonika ROCCHETTO ET MANTOLLETO w dowód uznania za zaangażowanie duszpasterskie i pracę przy organizacji pielgrzymki.

Ks. kardynał wspólnie z ks. biskupem Janem oraz wieloletnim pielgrzymem i przewodnikiem grupy ks. bp Grzegorzem Rysiem odznaczyli medalami Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji klakowskiej osoby, które od wielu lat pracują dla pielgrzymki.
Brązowe medale otrzymali: Beata Gorączko, Jarosław Leśniak, Jaromir Malina, Janusz Zybura, Andrzej Siwiec, Rafał Trychta, Mirosława i Władysław Łopatka.

Srebrne medale otrzymali: O. Bolesław Kanach OFMCap, Karol Papież, Kazimierz Wójcik, Elżbieta Wyczesany, Dariusz Giza, Filip Banaś, Małgorzata Spaczyńska.

Złote medale otrzymali: Teresa i Stanisław Rasiowie, ks. prof. Jan Szczepaniak, Andrzej Bac.

W trakcie spotkania zostały też wręczone wyróżnienia osobom, które wygrały konkurs pielgrzymkowy na najlepsze zdjęcie, wiersz i żart pielgrzymkowy.

Po wręczeniu medali i wyróżnień ks. Kardynał Stanisław Dziwisz w słowie skierowanym do zebranych podkreślił wagę, jaką przywiązuje do rekolekcji przeżywanych w czasie pielgrzymowania do Częstochowy w ramach pielgrzymki krakowskiej, ale także pielgrzymek lokalnych zdążających na Jasną Górę. Zwrócił też uwagę, że wśród ruchów i organizacji w archidiecezji pielgrzymka krakowska zajmuje szczególne miejsce, gdyż obejmuje ponad osiem tysięcy wiernych.

Ostatnim punktem spotkania, było poświęcenie opłatków przez Księdza Kardynała i składanie sobie życzeń. W tym szczególnym „domu” czuliśmy się, jak jedna wielka rodzina. Przy składaniu sobie życzeń mogliśmy jeszcze raz podejść do siebie i tak jak na pielgrzymce nieraz to czynimy, ale teraz z opłatkiem w ręku przekazać sobie uściski i zamienić kilka miłych słów. Do spotkania na pielgrzymim szlaku.

Przebieg i atmosferę tego wyjątkowego spotkania, przeplatanego łamaniem się opłatkiem i wspólnym śpiewaniem kolęd, najlepiej oddają zdjęcia zamieszczone w galerii, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.


– Krakowska pielgrzymka zrodziła się w 1981 roku – opowiada ojciec Bolesław Kanach. – Było to po zamachu na ojca świętego Jana Pawła II. Szliśmy, aby podziękować Bogu za jego życie. Były i inne ważne wydarzenia. W tamtym roku zmarł również kardynał Wyszyński. Intencją naszej pielgrzymki, oprócz podziękowania, była również prośba za Ojczyznę i o błogosławieństwo dla niej w tych trudnych czasach.

Grupę pielgrzymkową stworzyli ludzie z istniejących w tamtych czasach ośrodków akademickich, które działały przy kościele św. Anny, przy kościele Matki Bożej z Lourdes na Miasteczku – księży misjonarzy, przy dominikanach i przy naszym kapucyńskim kościele na Loretańskiej.
Od 1981 do 1984 roku przewodnikiem naszej grupy był o. Salezy Kafel. W pielgrzymkę na przestrzeni tych lat było zaangażowanych wielu kapucynów. Od 1985 do 1989 roku prowadzenie pielgrzymki powierzono mnie.
W 1989 roku pielgrzymka została podzielona na dwie grupy: bł. Jadwigi i Ojca Pio – ówczesnego sługi Bożego.

Na początku w latach 80. pielgrzymka szła na Jasną Górę 5 dni, później ten czas wydłużono do 6 dni. Podobne zmiany zaszły w związku z terminami: wcześniej odbywała się ona od 8 do 13 sierpnia, później na prośbę kardynała Macharskiego, w związku z uroczystościami w Kalwarii, termin przesunięto na 6–11 sierpnia.
W 1999 roku ponownie powierzono mi funkcję przewodnika grupy, którą pełnię do dzisiaj.
W ostatnich latach w naszej grupie do Maryi na Jasnej Górze pielgrzymowało od 180 do 250 osób.

Ojciec Bolesław Kanach uczestniczył w 29. z 31. pielgrzymek krakowskich (1981–2011), które nieprzerwanie łączą wzgórze, gdzie pochowany jest Święty Stanisław, ze wzgórzem, na którym stoi sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Za: www.pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl


Więcej na: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda