Home WiadomościZ kraju Kard. Dziwisz o CFD: „Ośrodek dla spragnionych Słowa Bożego”

Kard. Dziwisz o CFD: „Ośrodek dla spragnionych Słowa Bożego”

Redakcja

We środę, 7 listopada 2012 roku, w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie rozpoczęły się Dni Duchowości Biblijnej. Do salwatoriańskiego ośrodka przy św. Jacka 16 na krakowskim Zakrzówku przybyli: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, oraz kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. W uroczystej koncelebrze Eucharystii inaugurującej pięciodniowe spotkanie wziął udział również ks. Piotr Filas SDS, przełożony polskiej prowincji salwatorianów.

Na początku uroczystej liturgii, sprawowanej jako dziękczynienie Bogu za dar 15 lat posługi Centrum, dyrektor ośrodka przywitał przybyłych dostojników kościelnych. Pełny tekst wprowadzenia w liturgię Mszy św. i powitania dostępny jest na stronie: www.cfd.sds.pl.


Mszy świętej o godz. 16.00 przewodniczył ordynariusz archidiecezji krakowskiej, kard. Stanisław Dziwisz, który wygłosił również homilię. Wychodząc od zachęty św. Pawła: „Trzymajcie się mocno Słowa Życia” (Flp 2, 16) oraz słów Ewangelii z dnia bieżącego, podkreślił, że pójście za Jezusem, Słowem Życia, oraz utożsamienie się z Jego osobą i posłannictwem „stanowi istotę i serce chrześcijaństwa”, ale też staje się „najmądrzejszym wyborem”. Pełny tekst homilii dostępny jest na stronie: www.cfd.sds.pl.

W obliczu postępującej dziś sekularyzacji arcybiskup przestrzegał: „Nie wystarczy urodzić się i być wychowanym w rodzinie katolickiej. Nie wystarczy uczęszczać na katechizację. Nie wystarczy być w miarę przyzwoitym człowiekiem. Wobec polaryzacji postaw, obojętności, a nawet kontestacji orędzia ewangelicznego, potrzebna jest radykalna i osobista decyzja pójścia za Chrystusem, w duchu dzisiejszej Ewangelii. Potrzebna jest pogłębiona formacja duchowa oraz żywe, głębokie poczucie przynależności do Kościoła, aby wobec rożnych programów i ideologii świadczyć, że tylko Jezus Chrystus może zbawić człowieka, bo tylko On ma słowa życia wiecznego”.

Kardynał krakowski, który był jednym z uczestników Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, zwrócił uwagę, że to wydarzenie kościelne ujawniło ogromny potencjał dobra i miłości, wiary i nadziei, jaki drzemie w Kościele: „Trzeba do tego potencjału sięgać, aby stawić czoło wyzwaniom, przed jakimi stajemy. Kościół może i powinien przeżyć swoją nową wiosnę, bo ma coś istotnego do zaofiarowania światu, i nikt go w tym dziele nie zastąpi”. Zwrócił też uwagę na konieczność rozeznawania, by szukać i znajdować wolę Bożą: „Rozeznanie jest niezbędne w gąszczu perspektyw i programów, propozycji i ofert, jakie do nas docierają z różnych stron we współczesnym świecie i próbują znaleźć miejsce w naszym sercu”.

Dziękując za piętnaście lat działalności Centrum Formacji Duchowej metropolita krakowski zwrócił uwagę, że jego oddziaływanie widoczne jest nie tylko w Kościele krakowskim, ale w całym Kościele w Polsce, a także poza jej granicami. „Trafna okazała się intuicja, – mówił – wsparta entuzjazmem i kompetencją księdza Krzysztofa Wonsa oraz jego współbraci, aby powstał ośrodek, w którym ludzie spragnieni słowa Bożego mogliby się z nim spotkać w różnych sprawdzonych formach, zwłaszcza w sesjach formacyjnych, w rekolekcjach ignacjańskich, w medytowaniu Słowa Bożego metodą lectio divina, korzystając z kierownictwa duchowego”.

Kard. Dziwisz, który pełni funkcję przewodniczącego Komisji KEP ds. duchowieństwa, podkreślił, że „szczególnie cenną okazała się idea powołania do życia Szkoły Wychowawców Seminaryjnych, przygotowująca formatorów przyszłych księży”. W krakowskim ośrodku trwa obecnie piąta edycja wspomnianej dwuletniej Szkoły (2001-2002, 2004-2005, 2007-2009, 2009-2011, 2011-2013).

Kończąc homilię w salwatoriańskim ośrodku formacyjnym kardynał Dziwisz mówił: „Idea i dzieło nowej ewangelizacji będą ożywiać wyobraźnię i misję Kościoła w nadchodzących latach. Centrum Formacji Duchowej już jest w jakimś sensie odpowiedzią na to wyzwanie, ale niezależnie od tego środowisko skupione wokół Centrum może zastanowić się, czego jeszcze może się podjąć, w jaki ‘niezagospodarowany’ obszar działalności Kościoła może wkroczyć”.

Pasterz Kościoła krakowskiego na ręce przełożonego prowincjalnego podziękował salwatorianom zaangażowanym w dzieło Centrum Formacji Duchowej oraz współpracownikom tego dzieła, jak również kard. Gianfranco Ravasiemu, który przybył z posługą do krakowskiego ośrodka prowadzonego przez salwatorianów.

Na zakończenie Eucharystii prowincjał salwatorianów ks. Piotr Filas SDS podziękował ks. Krzysztofowi Wonsowi SDS i zaangażowanym w dzieło Centrum Formacji Duchowej.


Pierwsza część jubileuszowego spotkania nosi tytuł: „Cztery Ewangelie jako cztery etapy dojrzewania w wierze pierwotnego Kościoła”. Prowadzi ją przybyły z Rzymu kard. Gianfranco Ravasi, który w przeszłości trzykrotnie prowadził sesje w salwatoriańskim domu formacyjnym w Krakowie. W czasie spotkań w ramach Szkoły Biblijnej wyjaśniał wówczas tajniki psalmów i ksiąg mądrościowych. Tematy tych spotkań brzmiały: „Modlitwa życiem w Psalmach” (9-11 maja 2003), „Hiob i Kohelet. ‘Niepokojące’ Księgi”(12-14 listopada 2004) oraz „’Kiedy Bóg mówi językiem zakochanych’. Księga Pieśni nad Pieśniami” (10-12 listopada 2006). W pierwszych dwóch konferencjach w trakcie tegorocznego spotkania przedstawił główne linie pierwszych dwóch Ewangelii: według św. Marka i św. Mateusza.


Ostatnim wspólnym punktem pierwszego dnia spotkania było wprowadzenie do modlitwy Słowem zaczerpniętym z Ewangelii wg św. Łukasza – Łk 7, 1-10, które dawał ks. Piotr Szyrszeń SDS – jeden z czterech duszpasterzy krakowskiego CFD. Wieczorem uczestnicy spotkania mieli okazję do osobistej modlitwy w ciszy przez Najświętszym Sakramentem. Adoracja trwała do godz. 22.00.

Źródło: www.cfd.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda