Home WiadomościZ kraju Kard. Gerhard Ludwig Müller na Jasnej Górze

Kard. Gerhard Ludwig Müller na Jasnej Górze

Redakcja

Kard. Gerhard Ludwig Müller, niemiecki duchowny, do niedawna prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w czwartek, 17 sierpnia.

Kard. Müller odwiedził Maryję Jasnogórską wracając z uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny, którym przewodniczył w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, w ramach obchodów 100-lecia Objawień Fatimskich.

„Podczas drogi powrotnej chciałem tu koniecznie przyjechać na Jasną Górę, żeby się pokłonić i odprawić Mszę św. – powiedział kard. Müller w krótkim wywiadzie dla Biura Prasowego Jasnej Góry – Jasna Góra, Częstochowa jest centrum duchowym Polski, jest sanktuarium Maryjnym, a przecież nie można Matki ominąć i przejechać koło Niej. Częstochowa jest ważna w wymiarze duchowym nie tylko dla Polski, ale dla całego świata”.

Kard. Gerhard Ludwig Müller odprawił Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 12.00. Eucharystię poprowadził w języku polskim.

„Jestem sekretarzem księdza kardynała. Robiłem u niego studia i doktorat, gdy był jeszcze profesorem w Monachium, i w zamian za to uczyłem księdza kardynała języka polskiego, także pięknie potrafi już odprawić Mszę św. w jęz. polskim” – wyjaśnia ks. Sławomir Śledziewski, osobisty sekretarz kard. Gerharda Ludwiga Müllera.

Podczas pobytu na Jasnej Górze ks. kardynał spotkał się z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą, a także pozostawił wpis w Księdze Pamiątkowej klasztoru jasnogórskiego – przy akcie wpisu towarzyszył mu o. Michał Bortnik, zastępca kustosza sanktuarium jasnogórskiego.

*

Kard. Gerhard Ludwig Müller, ur. 31 grudnia 1947 w Finthen, obecnie część Moguncji. niemiecki duchowny katolicki, biskup Ratyzbony w latach 2002–2012, prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–2017.

Studiował na uniwersytetach w Moguncji, Monachium i Fryburgu. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 lutego 1978 z rąk kardynała Hermanna Volka. Habilitował się w 1985. Od 1986 wykładał teologię dogmatyczną na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Otrzymał dwa doktoraty honoris causa na polskich uczelniach katolickich: we wrześniu 2004 Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i 13 listopada 2015 Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

1 października 2002 Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem diecezji Ratyzbony. Sakry biskupiej udzielił mu arcybiskup Monachium – kard. Friedrich Wetter. W 2007 został mianowany członkiem Kongregacji Nauki Wiary, a od 2009 również członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury. 2 lipca 2012 papież Benedykt XVI mianował go prefektem Kongregacji Nauki Wiary w miejsce odchodzącego na emeryturę kard. Williama Levady. Jednocześnie jako prefekt Kongeregacji Nauki Wiary został także przewodniczącym Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, Papieskiej Komisji Biblijnej oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Tego samego dnia papież podniósł go do godności arcybiskupa. Mianowany kardynałem przez papieża Franciszka na konsystorzu 22 lutego 2014. 1 lipca 2017 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu Prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Na stanowisku zastąpił go abp Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ, dotychczasowy sekretarz kongregacji.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda