Home WiadomościZ kraju Karmelici Bosi pielgrzymowali na Święty Krzyż

Karmelici Bosi pielgrzymowali na Święty Krzyż

Redakcja

karmel.plPrawie pięćdziesięciu zakonników Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych nawiedziło w ub. czwartek, 28 maja, najstarsze polskie sanktuarium na Św. Krzyżu k. Kielc. Pielgrzymowanie wpisało się w obchody tzw. „Dnia Prowincji”, który organizowany jest co roku po okresie paschalnym, i ma na celu spotkanie się zakonników z różnych klasztorów, w celu umocnienia braterskich więzi, wspólnej modlitwy-Eucharystii, nie wyłączając charakteru poznawczego nowego słynnego miejsca kultu religijnego, jak również i charakteru rekreacyjnego. 

Św. Krzyż (Łysa Góra) położony na wysokości 595 m. jest duchową stolicą regionu świętokrzyskiego. Od tysiąca lat w byłym Opactwie Benedyktynów, a od 1936 r. klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, są przechowywane i czczone Relikwie Krzyża Świętego. Jest to klasztor nowicjacki zgromadzenia.

Przybyłych w pielgrzymce karmelitów bosych przywitał w imieniu gospodarzy O. mgr Michał Tomczak OMI. W kościele sanktuaryjnym sprawowali oni Eucharystię, której przewodniczył o. prowincjał Tadeusz Florek OCD. Po zwiedzeniu sanktuarium, muzeum, krypty grobowej z trumnami zakonników i Jeremiego Wiśniowieckiego, a także po wejściu na odbudowaną w ub. roku wieżę kościelną (jaką w 1914 r. zburzyli Austriacy), by podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich, i po gościnnym obiedzie, zakonnicy wzięli udział w koronce do Bożego Miłosierdzia w kaplicy Relikwii Krzyża Świętego. Na zakończenie miało miejsce ucałowanie czcigodnych Relikwii i indywidualne błogosławieństwo nimi każdego pielgrzyma.

W godzinach popołudniowych karmelici mogli jeszcze odbyć spacer po puszczy świętokrzyskiej i byli podjęci podwieczorkiem przy grillu przygotowanym przez nowicjuszy zgromadzenia oblatów.

Spotkanie spełniło swoją misję: było naprawdę dniem wspólnoty, dniem modlitewno- integracyjnym i poznawczo-rekreacyjnym.

Druga grupa zakonników uda się na Św. Krzyż 13 czerwca.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda