Home WiadomościZ kraju Karmelici Bosi: Relikwie Rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Wadowicach

Karmelici Bosi: Relikwie Rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Wadowicach

Redakcja

karmel.plRelikwie rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus – świętych Ludwika i Zelii Martin – wprowadzono w niedzielę Świętej Rodziny, 27 grudnia, do wadowickiego kościoła pw. św. Piotra. Święci ci to pierwsza kanonizowana para małżeńska w historii Kościoła.

Uroczystej liturgii, podczas której zainstalowano cząstki z kości (ex ossibus) świętych patronów niedawnego Synodu Biskupów o rodzinie, przewodniczył o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, postulator Krakowskiej Prowincji Zakonu z wadowickiej „Górki”. Zakonnik wygłosił także kazanie o nowych świętych. Przypomniał przesłanie świętych małżonków i rodziców, zaznaczając, że papież Franciszek nieprzypadkowo postanowił kanonizować błogosławionych Ludwika i Zelii w czasie Synodu Biskupów o rodzinie. 

Jak zaznaczył, kanonizacja rodziców św. Teresy z Lisieux, przywołuje wskazania św. Jana Pawła II, że należy wynosić na ołtarze świątobliwych wiernych świeckich, którzy realizowali swe powołanie chrześcijańskie w małżeństwie. „Oni należeli do liczby normalnych prostych ludzi. Wyróżniało ich od innych jedynie to, że we wszystkim kierowali się Bożymi przykazaniami i Jezusową Ewangelią, za co spotkała ich w Kościele chwała ołtarzy, aby byli przykładem dla innych” – dodał karmelita i przypomniał, że każdy człowiek powołany jest do świętości. „Świętość otwarta jest także dla małżonków, którzy trudzą się i podejmują wiele ofiar, by wychować swoje dzieci, jak to czynili ci święci rodzice. Niechaj ich przykład pociąga nas do kroczenia po drogach świętości, która nie polega na czynieniu rzeczy nadzwyczajnych, ale – jak powiedziała właśnie św. Teresa, najmłodsza ich córka – na nadzwyczajnym przeżywaniu codzienności” – zaapelował.

Źródło: KAI

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda