Home WiadomościZe Świata Asyż: W dziękczynieniu za beatyfikację

Asyż: W dziękczynieniu za beatyfikację

Redakcja

franciszkanie.plNiedziela Świętej Rodziny, 27 grudnia 2015 r., była dla Papieskiej Bazyliki św. Franciszka dniem dziękczynienie za beatyfikacje franciszkańskich męczenników z Peru: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, a także bł. Ks. Alessandro Dordi z diecezji Bergamo.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył o. Jarosław Wysoczański – asystent generalny OFMConv ds. animacji misyjnej z Rzymu, świadek życia i posługi franciszkańskich męczenników i ich ówczesny przełożony w Pariaccoto. Były to pierwsze uroczystości dziękczynne na terenie Włoch.

Na początku uroczystości wszystkich przybyłych braci, siostry zakonne i pielgrzymów przywitał o. Mauro Gambetti OFMConv – Kustosz Papieskiej Bazyliki św. Franciszka w Asyżu i przełożony Kustodii oraz wspólnoty Sacro Convento. W swoim powitaniu nawiązał do osobistego świadectwa dotyczącego Błogosławionych, którzy od samego początku jego formacji zakonnej towarzyszyli mu na drodze franciszkańskiego powołania.

o. Jarosław Wysoczański nawiązując do wydarzeń ostatniego miesiąca tzn. przygotowań do beatyfikacji w Peru, w kazaniu porównał pracę franciszkańskich misjonarzy do czterech kolumn – misteriów życia Jezusa: Betlejem – radość i prostota życia wspólnoty franciszkańskiej w Paraiccoto razem z wiernymi, którzy do niej przychodzili; Nazaret – wspólne świętowanie i szacunek dla wszystkich zwyczajów i miejscowych tradycji, by uczyć się nawzajem; Kalwaria- Golgota, świadectwo życia wiarą i powołaniem aż po oddanie życia; i Zmartwychwstanie – wydarzenia po śmierci Męczenników i dar beatyfikacji – 5 grudnia 2015 roku Chimbote, Peru.

Wśród kapłanów z międzynarodowej  wspólnoty franciszkańskiej Sacro Convento w Asyżu msze św. koncelebrował o. Ryszard Stefaniuk OFMConv, Polak, obecnei pracujący w Asyżu, współbrat kursowy błogosławionego męczennika o. Zbigniewa Strzałkowskiego, z którym razem przeżywali czas nowicjatu w Smardzewicach(1980).

Przez dar Opatrzności uroczystości uświetnił swoim śpiewem polskich kolęd chór chłopięcy z diecezji tarnowskiej z której pochodził bł. o. Zbigniew Strzałkowski gromadzący się przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej przybyły pod opieką ks. Stanisława Wojcieszaka.

Animacj emisyjną mszy św. ubogaciły symbole misyjne niesione w procesji z darami: globus, zegar, sandały krzyż, balon z napisami pokoju w różnych językach oraz dwie publikacje w języku włoskim wydane przez wydawnictwo franciszkańskie Messaggero di Sant’ Antonio z Padwy: La vita e dono – Alberto Friso i Fino ai confini della terra – Aldo Maria Valli.

Po uroczystościach w bazylice zainteresowane osoby uczestniczyły w spotkaniu z o. Jarosławem Wysoczańskim OFMConv w Sala Stampa Sacro Convento, gdzie mogliśmy obejrzeć zdjęcia i materiały związane z życiem, posługą misyjną i śmiercią męczenników oraz ich beatyfikacją w Chimbote w Peru.  Sptkanie zakończyłosię wspólna modlitwą dziekczynna za dar życia i beatyfikacji.

o. Paweł Dybka OFMCOnv, Asyż

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda