Home WiadomościZ kraju Karmelici Bosi: Studium Biblijne w Wadowicach

Karmelici Bosi: Studium Biblijne w Wadowicach

Redakcja

karmel.pl„Rozważać Prawo Pańskie we dnie i w nocy” to fundamentalne zalecenie Reguły karmelitańskiej. Ostatni Kongres Świeckiego Zakonu Krakowskiej Prowincji wydobył mocno ten aspekt realizacji powołania. Wychodząc naprzeciw licznym głosom świeckich karmelitów, pragnących owocniejszego przeżywania swojej relacji ze Słowem Bożym i pogłębienia formacji biblijnej, pojawiła się inicjatywa zorganizowania Studium Biblijnego. Ojciec Krzysztof Górski, delegat ds. OCDS wraz z Radą Prowincjalną zaprosili do współpracy dr Danutę Piekarz, wybitną krakowską biblistkę, która zgodziła się poprowadzić większą część wykładów i nadać im odpowiedni rytm.

W dniach od 15 do 17 kwietnia, w Wadowicach, odbyła się pierwsza sesja Studium Biblijnego, która zgromadziła ok. 80 osób, członków Świeckiego Zakonu obu polskich Prowincji oraz sympatyków. Głównym tematem wykładów był ogólny wstęp do Biblii oraz Prehistoria. Pani Danuta z właściwą sobie charyzmą i pasją omawiała zagadnienia a także odpowiadała na przeróżne pytania słuchaczy, te dotyczące ściśle tematu i wszystkie inne, jakie odnosiły się do Biblii w ogóle.

Oprócz podstaw wiedzy biblijnej, uczestnicy wprowadzani byli też w osobisty kontakt ze słowem Bożym poprzez praktykę lectio divina. Program dnia był tak zorganizowany, aby nie zabrakło czasu na pogłębioną, indywidualną lectio i meditatio a w ostatnim dniu collatio w mniejszych grupach.

Zwieńczeniem była niedzielna Eucharystia pod przewodnictwem prowincjała, o. Tadeusza Florka, który pobłogosławił uczestników i zapoczątkowane dzieło.

Studium Biblijne jest otwarte dla wszystkich chętnych, składa się z sześciu sesji. W 2016 r. kolejne spotkania odbędą się w lipcu i październiku, następne trzy sesje w 2017 r. Zupełnym zbiegiem okoliczności termin pierwszej sesji, przypadł na zakończenie Tygodnia Biblijnego. To potwierdza, że intuicja karmelitańska idzie zawsze w duchu Kościoła.

Opracowanie: Iwona Wilk OCDS

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda