Home WiadomościZ kraju Karmelita bosy wygłosił rekolekcje na Jasnej Górze

Karmelita bosy wygłosił rekolekcje na Jasnej Górze

Redakcja

karmel.plZ udziałem ok. 130 czynnych i emerytowanych kapelanów Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei i Biura Ochrony Rządu na Jasnej Górze zakończyły się czterodniowe rekolekcje. „Ćwiczenia duchowe” prowadził o. Marian Zawada, karmelita bosy, ukazując m.in. chrześcijański etos rycerza w oparciu o postaci biblijne i współczesnych świętych. Rekolekcjom kapelanów różnych służb mundurowych towarzyszyły słowa: „Ku chwale Boga i Ojczyzny”. 

Rekolekcjonista, o. Marian Zawada, przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Krakowie podczas „duchowych ćwiczeń” postawił m.in. pytania o kształt wiary, służby, o miłość ziemskiej i niebiańskiej Ojczyzny, a także o głębsze znaczenie zawołania „ku chwale Boga i Ojczyzny”. „Co znaczy żyć chwałą i o jaką chwałę zawalczyć?” – zapytał karmelita. Zdaniem o. Zawady kapelani służą w trudnych sytuacjach, gdzie jest zmaganie o życie, obrona pewnych terytoriów czy obiektów. Kapelan powinien być przygotowany by towarzyszyć i w zwycięstwach, ale też i w osobistych porażkach czy w wyczerpaniu. „Wiadomo, że wojna dzisiaj to również wojna psychologiczna, wojna, która wyczerpuje nie tylko w sposób biologiczny, ale i duchowy – powiedział rekolekcjonista – Kapelan powinien być przygotowany, żeby to dobre orędzie Chrystusa nieść żołnierzowi współczesnemu. Gdziekolwiek on idzie, iść razem z nim”. Ks. major Tomasz Paroń proboszcz parafii wojskowej w Złocieńcu, który posługuje również na Poligonie Drawskim, powiedział, że pierwszym zadaniem kapelana jest docieranie do żołnierzy z Eucharystią. Jak podkreślił ks. mjr Paroń, dzięki profesjonalnej służbie dla Ojczyzny i zaangażowaniu w niesienie pokoju w różnych zakątkach świata, żołnierze cieszą się dużą życzliwością i zaufaniem ludzi, czego kapłan doświadcza chociażby podczas sierpniowej wojskowej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Osobistej formacji duchowej kapelanów Ordynariatu Polowego na Jasnej Górze towarzyszyła również szczególna modlitwa o pokój i ducha jedności w naszej Ojczyźnie.

Kapelani służb mundurowych duszpasterską troską obejmują także rodziny wojskowych i funkcjonariuszy. Swoją posługą towarzyszą także uczniom i studentom w szkołach i uczelniach wojskowych. W sposób szczególny opiekują się także weteranami i kombatantami II wojny światowej oraz żołnierzami antykomunistycznego podziemia. Bardzo cenią sobie obecność kapelana na spotkaniach środowiskowych i przedświątecznych – podkreślają księża. To najczęściej kapelani – na prośbę rodzin i towarzyszy broni – odprowadzają poległych na służbie żołnierzy na wieczną wartę. „Formacja religijna żołnierzy, niesienie pomocy duchowej wszystkim wojskowym oraz wychowywanie do pokoju to główne zadania kapelańskie” – podkreślił ks. płk Służby Granicznej Zbigniew Kępa, rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Obecnie na 130 etatów kapelańskich w Ordynariacie Polowym, posługuje ok. 120 kapelanów. Jak powiedział ks. płk Kępa, każdy ksiądz podejmując służbę dla żołnierzy, musi odbyć kurs oficerski i stale doskonalić się w sprawnościach wojskowych.- „Szczególnym miejscem pełnienia obowiązków kapłańskich są misje pokojowe, stabilizacyjne i kapłani przez kilka miesięcy przygotowują się wraz z żołnierzami do tego, aby efektywnie sprawować swoją posługę. Kapelan musi umieć się zachować, chociażby w sytuacji, kiedy jest ostrzał, aby nie utrudniać wykonywania zadań przez żołnierzy, a nawet nie przyczyniać się do stworzenia dodatkowego zagrożenia” – wyjaśniał rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

KAI

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda