Home WiadomościZ kraju Katecheci po raz pierwszy u Matki Jasnogórskiej

Katecheci po raz pierwszy u Matki Jasnogórskiej

Redakcja

1. Narodowa Pielgrzymka Katechetów w Roku Wiary odbyła się dzisiaj tzn. w niedzielę, 29 września na Jasnej Górze. Pielgrzymi przybyli pod hasłem: „Bądźcie zawsze gotowi do obrony”(1P 3,15). 

„Przyjechała grupa katechetów mocna, przedstawicielstwo 30 tys. katechetów polskiej katechezy, aby przystawić to katechetyczne ucho do serca Maryi, czyli posłuchać przy Maryi, jak bije serce polskiej katechezy, jak to wszystko wygląda, ale przede wszystkim przyjeżdżamy z dziękczynieniem – podkreślał kard. Kazimierz Nycz, metropolita częstochowski – Myślę, że mimo tych marginalnych dyskusji, które dotyczą pewnych marginesów w każdej populacji, jednak generalny dorobek tych 23 lat jest wspaniały. I dziś nie tylko katechetom, czy stronie kościelnej, ale także szkołom, tam, gdzie jest ta współpraca, a jest w większości przypadków normalna między parafią a szkołą, między nauczycielami a katechetami w pokoju nauczycielskim, dzisiaj trudno sobie wyobrazić, jakby tej katechezy nie było, i to jest wielki powód do dziękczynienia, i to chcemy uczynić”.

„Dzisiejsza pielgrzymka jest to spotkanie z Matką Najświętszą, z Królową Polski, z moja Matką. Jest też wyjątkową możliwością wspólnej modlitwy z innymi katechetami, byśmy mogli jak najlepiej głosić Słowo Boże w czasie zajęć religii, w czasie innych zajęć, które przynależą do katechetów – opowiada Mariusz Szczepanowski z Częstochowy – Naszym zadaniem jest głoszenie Ewangelii tym najmłodszym, i tym starszym, w zależności do kogo jesteśmy posłani”.

Katecheci wzięli udział w uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 w bazylice. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosiłkard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki; bp Andrzej Czaja, bp diec. opolskiej; bp Gerard Kusz, wiceprzewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski; bp Edward Białogłowski, bp pomoc. diec. rzeszowskiej; bp Damian Bryl, bp pomoc. arch. poznańskiej; bp Roman Marcinkowski, bp pomoc. diec. płockiej; ks. Marek Korgul, sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. Mówił: „W imieniu wspólnoty paulinów witam pielgrzymów, katechetów, którzy przybyli na Jasną Górę w 1. Narodowej Pielgrzymce Katechetów. To pielgrzymka z Ojcem Świętym Franciszkiem, który w Rzymie spotyka się dziś z katechetami z całego świata”.

„Ta pielgrzymka jest to takie spotkanie duchowe z Matka Bożą, z Panem Bogiem, można przedstawić swoje intencje, swoje prośby, dziękczynienia – mówią Wanda i Jolanta – Nie jest łatwo być dzisiaj katechetą, ale myślę, że jest to dla nas zaszczytem. Dzisiejszy świat jest światem bardzo trudnym i dla katechety to wielkie wyzwanie. Staramy się przekazać młodym ludziom to, co w życiu jest ważne, najważniejsze”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda