Home WiadomościZ kraju Jubileusz obecności sióstr redemptorystek w Polsce

Jubileusz obecności sióstr redemptorystek w Polsce

Redakcja

W niedzielę 29 września siostry redemptorystki w Bielsku-Białej dziękowały Bogu za 24 lata swej obecności w Polsce. Było to zarazem rozpoczęcie roku jubileuszowego, który będzie trwał do 29 września 2014, kiedy to przypadnie 25. rocznica ich przybycia do Polski. Uroczystej Eucharystii w kaplicy sióstr przewodniczył o. Sylwester Cabała CSsR, który zachęcił je do przeżywania tego jubileuszu zgodnie ze słowami św. Pawła: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Siostry wraz ze swym kapelanem o. Andrzejem Kowalskim CSsR i zgromadzonymi wiernymi zanosiły do Boga modlitwę dziękczynienia za istnienie w Kościele kontemplacyjnego Zakonu Najświętszego Odkupiciela oraz za pierwsze polskie powołania, które zrodziły się w latach osiemdziesiątych XX wieku, co umożliwiło założenie ich klasztoru w Polsce. W czasie rozpoczętego roku jubileuszowego siostry pragną na nowo sięgać do źródeł ich zakonnego charyzmatu, przybliżać sobie i wiernym duchowość swej założycielki czcigodnej Sługi Bożej Marii Celeste Crostarosy oraz modlić się o nowe powołania do zakonu w Polsce i na świecie.

Siostry redemptorystki poprzez modlitwę, pracę, miłość wzajemną i gościnność realizują kontemplacyjną misję przypominania światu o bezgranicznej miłości Boga oraz wspierają duchowo dzieło misyjne redemptorystów. Organizują też w swym klasztorze w Bielsku-Białej rekolekcje i dni skupienia dla dziewcząt zainteresowanych tą formą życia konsekrowanego. W obecnym roku postulat we wspólnocie redemptorystek rozpoczęły dwie kandydatki z Ukrainy i jedna z Polski. Raz w miesiącu siostry prowadzą także w klasztornej rozmównicy spotkania dla ludzi świeckich zainteresowanych duchowością ich założycielki.

Redemptorystki przybyły do Polski we wrześniu 1989 roku z ich macierzystego klasztoru w Scala pod Neapolem, gdzie pierwsza grupa polskich sióstr odbywała podstawową formację zakonną. Przez pierwsze trzy lata mieszkały w Tuchowie niedaleko Sanktuarium Matki Bożej. Od 1992 roku żyją, pracują i modlą się w Bielsku-Białej, gdzie mieści się jedyny ich klasztor na polskiej ziemi. Przez minione 24 lata wyrosły już z niego dwie wspólnoty sióstr na Słowacji: jedna obrządku łacińskiego w Kežmarku, a druga greckokatolickiego we Vranovie oraz wspólnota sióstr w Pietropawłowsku w Kazachstanie.

Zakon Sióstr Redemptorystek liczy aktualnie 43 klasztory i 422 siostry, obecne na różnych kontynentach. Mimo wspólnej reguły, każdy klasztor jest jednostką niezależną i nie podlega żadnej przełożonej generalnej. Pierwszy klasztor sióstr redemptorystek został założony przez włoską mistyczkę Marię Celeste Crostarosa 13 maja 1731 roku w Scala nad Zatoką Amalfitańską. W 1750 r. zakon uzyskał zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej. Do powstania zakonu przyczynił się także św. Alfons Liguori, który w 1732 roku założył Zgromadzenie Redemptorystów.

Więcej informacji o życiu i misji sióstr redemptorystek oraz o pismach ich założycielki można znaleźć na ich stronie internetowej www.redemptorystki.pl. Duchowość i misja tego zakonu na pewno są godne uwagi. 

o. Sylwester Cabała CSsR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda