Home WiadomościZ kraju Order dla ojca Marcina Babraja OP

Order dla ojca Marcina Babraja OP

Redakcja

Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował ojca Marcina Babraja jednym z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Założyciela dominikańskiego miesięcznika „W drodze” wyróżniono „za wybitne zasługi w kultywowaniu i propagowaniu wartości moralnych” i „za zasługi dla polskiej kultury”.

Odznaczenie wręczył o. Babrajowi wojewoda wielkopolski Piotr Florek podczas uroczystej gali z okazji 40-lecia miesięcznika, która odbyła się w sobotę w Poznaniu. To drugie – po Orderze Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie państwowe.

Podczas uroczystości jubileuszowych także władze Poznania – z którym przez wiele lat związany był o. Babraj i gdzie powstał miesięcznik „W drodze” – przyznały dominikaninowi „Srebrną Pieczęć Miasta Poznania”.

„Jestem tak zaskoczony, że gdybym wiedział, co mnie tutaj czeka, nie miałbym odwagi przyjść. Nie wiem, czy zasługuję na takie wyróżnienie, ale przyjmuję je z całym sercem. Dziękuję też za wielką dobroć, której doświadczyłem od tylu ludzi” – mówił ze wzruszeniem o. Babraj.

W uroczystej gali, która odbyła się w Teatrze Muzycznym, wzięło udział wielu zaproszonych gości – wśród nich związana z poznańskimi dominikanami była premier i ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka. Obecny był także przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego, o. Krzysztof Popławski.

O. Marcin Babraj urodził się 21 października 1933 roku w Bereznie na Wołyniu. W 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem został deportowany do Kazachstanu – skąd wrócił po wojnie. Jego ojca, oficera Korpusu Ochrony Pogranicza, rozstrzelali hitlerowcy.

Skończył polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1962 roku wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego, a sześć lat później otrzymał święcenia kapłańskie. W 1973 roku założył w Poznaniu miesięcznik „W drodze” i przez 22 lata był jego redaktorem naczelnym – dzięki jego kontaktom ze światem kultury, w piśmie publikowali wybitni pisarze, poeci i intelektualiści.

Popularność miesięcznika wśród czytelników zainspirowała o. Babraja do stworzenia oficyny wydawniczej „W drodze”, która od lat 80. ubiegłego stulecia zajmuje się wydawaniem publikacji książkowych pod auspicjami dominikanów.

W okresie PRL-u o. Babraj był wielokrotnie szykanowany przez komunistyczne władze. Dla wielu ludzi stał się autorytetem moralnym. Obecnie mieszka w klasztorze dominikanów w Krakowie.

jg, sz, dominikanie.pl / miesiecznik.wdrodze.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda