Home WiadomościZ kraju Katowice: Bracia Mniejsi na Synodzie

Katowice: Bracia Mniejsi na Synodzie

Redakcja

W niedzielę 25 listopada br. ks. arcybiskup Wiktor Skworc otworzył II Synod Archidiecezji katowickiej. W Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach wzięli udział: arcybiskup senior Damian Zimoń, arcybiskup Szczepan Wesoły, katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny, duchowieństwo, dziekani, kapituła katedralna, pracownicy instytucji diecezjalnych, profesorowie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, osoby życia konsekrowanego pośród których licznie przybyli do katowickiej katedry przedstawiciele naszej Prowincji zakonnej, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych wojewódzkich i miejskich oraz wierni świeccy. W związku z rozpoczęciem prac II Synodu dekrety otrzymali członkowie i konsultorzy synodalnych zespołów, komisji i podkomisji, wśród których znalazło się wielu członków naszej Prowincji:

  • o. Ezdrasz Biesok – członek Komisji ds. Życia Konsekrowanego,
  • o. Dymitr Żeglin – członek Komisji ds. Ewangelizacji,
  • o. Remigiusz Langer – członek i sekretarz Podkomisji ds. Nowej Ewangelizacji,
  • o. Oktawiusz Lamorski – członek Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego,
  • o. Witosław Sztyk – konsultor Komisji ds. Katechezy i Wychowania Katolickiego,
  • o. Emil Pacławski – konsultor Komisji ds. Życia Konsekrowanego,
  • o. Feliks Rachwalik – konsultor Podkomisji ds. Głoszenia Słowa Bożego.

„Celem Synodu – jak czytamy w dekrecie otwierającym prace tego gremium – ma być wsłuchiwanie się w to, co «Duch mówi Kościołowi» katowickiemu. Odpowiedzią tegoż zebrania Kościoła lokalnego na wezwanie Ducha Świętego ma być podjęcie aktywnego współuczestnictwa w Bożym dziele zbawienia. Ma się to dokonać poprzez refleksję nad obecną sytuacją Archidiecezji, a zwłaszcza nad jej duszpasterstwem oraz opracowanie – wobec wyzwań współczesności – wizji przyszłości tegoż duszpasterstwa w świetle soborowej eklezjologii komunii. Istotnym celem Synodu ma być również formowanie świadomości i pobudzanie różnych form współodpowiedzialności za Kościół lokalny – tak we wspólnotach, jak i u poszczególnych wiernych. Szczególnie też owa wizja przyszłości dotyczyć ma aktualizacji prawa partykularnego wedle wymogów prawa powszechnego Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem postulatów II Polskiego Synodu Plenarnego oraz troski o poprawność w zakresie doktryny i obyczajów. Tak formułowane cele Synodu mają sprawić, by stał się on narzędziem odnowy, tak gorliwości pastoralnej, jak i dyscypliny prawnej Kościoła lokalnego”. W dniu rozpoczęcia prac II Synodu nastąpiła też oficjalna inauguracja specjalnej strony internetowej pod adresem www.synodkatowice.pl. Można na niej znaleźć wszelkie informacje i materiały dotyczące Synodu.

Oktawiusz Lamorski OFM

Za: www.panewniki.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda