Home WiadomościZ kraju Kerygmat ukryty w logo

Kerygmat ukryty w logo

Redakcja

www.sercanie.pl20 stycznia w budynku Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie odbyła się kolejna prelekcja z cyklu „Kerygmat Miłosierdzia”. Nauczanie wygłosił znany rekolekcjonista i egzorcysta, ks. Michał Olszewski SCJ.

Odwołując się do symboliki logo Roku Miłosierdzia ks. Olszewski podkreślił, że człowiek przedstawiony na tym wizerunku jest jak zagubiona owca. Przypomniał, że pasterz poszukuje jej zostawiając całe stado. „Bóg z miłości posłał swojego Syna na krzyż, by uratować całą ludzkość. Ale gdyby Jezus miał umrzeć tylko za jednego człowieka, to Bóg też by się nie zawahał. To jest jedyny sens przypowieści o dobrym pasterzu” – wytłumaczył. Prelegent wskazał na aktywność postaci Chrystusa widocznej na wizerunku. „To jest Chrystus, który zmartwychwstał. Najważniejsze, że Jezus niosąc człowieka w dynamicznym, wręcz agresywnym ruchu wyrywa go z rzeczywistości grzechu” – ocenił. Stwierdził, że takie działanie Chrystusa przełamuje całe dzieje ludzkości. Podkreślił, że tylko z Nim ludzie są w stanie wygrać ze swoją słabością.

Duchowny zaznaczył, że Jezus na ikonie nie tylko porusza się dynamicznie, ale przed wszystkim porusza się w stronę obserwatora. „By mieć nowe życie z wiary musimy stanąć w pozycji, w której chcemy przyjąć przychodzącego Chrystusa. To nie my robimy łaskę Panu Bogu, że do Niego idziemy. To Bóg ma inicjatywę, On idzie do nas, jak dobry pasterz po zagubioną owcę” – mówił do zebranych.

Kapłan po kolei odkrywał kolejne tajemnice kerygmatu zawarte w logotypie. „Widzimy Chrystusa z widocznymi ranami – to Chrystus zmartwychwstały, ale noszący trwałe znamiona ukrzyżowania, ofiary krzyża, która nas wyrwała i dzięki której możemy żyć z wiary oraz wyznać, że naszym jedynym Panem i Zbawicielem jest Jezus Chrystus” – zaznaczył. Dodał, że nie można zapominać, że Jezus pokonuje śmierć gigantyczną mocą Ducha św. Ks. Olszewski przyznał, że im więcej modli się tym obrazem, tym więcej duchowego bogactwa w nim dostrzega. „To nie jest reklama – z tego logo emanuje kerygmat, prawda o oblubieńczej miłości Boga. To jest miłość, której nic nie może zniszczyć. Nie ma takiej siły w kosmosie, która by ją mogła zniszczyć” – nauczał.

Sercanin ukazał zebranym jak bardzo udział w owocach odkupienia podkreślił papież Franciszek w podejmowanych inicjatywach Roku Miłosierdzia, na przykład poprzez szerszą możliwość odzyskiwania odpustu zupełnego. „Dostrzeżcie w jak niesamowitym punkcie historii Kościoła się znaleźliśmy, doceńcie to” – zachęcił na zakończenie.

Po wygłoszonej prelekcji rozpoczęła się modlitwa uwielbienia, podczas której przybyli zawierzyli swoje życie Bogu. Organizatorami nowej odsłony prelekcji ewangelizacyjnych pod hasłem „Kerygmat Miłosierdzia” są: Krakowska Żegluga Pasażerska, Radio i Fundacja nowohuckie.PL. Honorowy patronat nad spotkaniami objął bp Grzegorz Ryś oraz pallotyńska parafia Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie.

Łukasz Kaczyński (ZA: http://www.fra3.pl/Kerygmat-ukryty-w-logo,a,30494)
Zdjęcia za: https://www.facebook.com/nowohuckie

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda