Home WiadomościZ kraju Kielce: w klasztorze na Karczówce – kulminacja obchodów 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Kielce: w klasztorze na Karczówce – kulminacja obchodów 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Redakcja

Pobernardyński klasztor na Karczówce – historyczne miejsce koncentracji oddziałów powstańców styczniowych, stanie się w najbliższą niedzielę 23 stycznia kulminacyjnym miejscem obchodów 159. rocznicy powstania styczniowego w Kielcach, z Mszą św. o godz. 12. Obchody rozpoczną się tradycyjnym Marszem Pamięci, czyli przejściem szlaku, którym przez górę Brusznia szli w styczniu 1863 roku ochotnicy z Białogonu na miejsce zbiórki powstańców na Karczówce.

Wymarsz rozpocznie się w niedzielę o godz. 9.00. Jedna z grup wyruszy sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp w Białogonie, zaś druga, o tej samej godzinie rozpocznie marsz z Czarnowa, ze skrzyżowania ulic Piekoszowskiej i Białogońskiej. Następnie grupy spotkają się przy krzyżu na górze Brusznia, skąd po historycznym odczycie i przypomnieniu wydarzeń sprzed półtora wieku, wspólnie pomaszerują na Karczówkę do kościoła św. Karola Boromeusza.

Marsz organizowany jest przez Spółkę Leśną Wspólnoty Gruntowej „Białogon”, Wspólnotę Leśno-Gruntową byłej wsi Czarnów, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów oraz Związek Strzelecki Kielce im. Józefa Piłsudskiego.

Centrum wydarzeń będzie uroczysta Msza święta o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Karczówce, odprawiona w intencji Ojczyzny.

Uroczystości zakończą ok. godz. 13.00 modlitwa, Apel Pamięci oraz Salwa Honorowa przy Pomniku Powstańców, usytuowanym przy klasztornym murze na wzgórzu Karczówka. Po uroczystościach związanych z upamiętnieniem wybuchu Powstania Księża Pallotyni zapraszają do klasztornego refektarza na wspólną rozmowę i ciepły poczęstunek.

Tegoroczne uroczystości na Karczówce organizują: Księża Pallotyni z Karczówki, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach oraz Stowarzyszenie Ochrony Tradycji Genius Loci „Karczówka”. W organizację przedsięwzięcia aktywnie zaangażowały się również Spółka Leśna Wspólnoty Gruntowej „Białogon” i Wspólnota Leśno-Gruntowa byłej wsi Czarnów.

Karczówka – wzgórze i klasztor – to miejsca bezpośrednio związane z powstaniem styczniowym. Z inicjatywy gen. Mariana Langiewicza, jednego z przywódców powstania styczniowego, odpowiedzialnego m.in. za przygotowanie go w Kielcach, miejscem koncentracji kieleckich spiskowców – sprzysiężonych z Kielc, Dymin, Białogonu, Posłowic – stało się wzgórze Karczówka. Był tutaj punkt zborny przed uderzeniem na garnizon rosyjski stacjonujący w Kielcach, do którego ostatecznie nie doszło.

Działalność spiskowców wspierali księża diecezjalni oraz bernardyni z Karczówki. To tutaj, na Karczówce, ojcowie bernardyni odbierali przysięgę na wierność Rządowi Narodowemu. W klasztorze dziewięciu bernardynów utworzyło punkt kontaktowy dla powstańców. Tędy docierali do Kielc kurierzy, leczono tutaj rannych i organizowano pomoc. To stąd do powstania poszedł bernardyn Antoni Majewski.

W powstaniu styczniowym zginęło około 30 tysięcy Polaków, kolejne kilkadziesiąt tysięcy zostało wysłanych na Sybir. Kielecczyzna była miejscem ok. 250 walk i potyczek powstańców z wojskami rosyjskimi, m.in. pod Małogoszczem, Grochowiskami, na św. Krzyżu. Z samych Kielc ok. 336 mieszkańców poszło do powstania. Szacuje się, że w Kielcach można wskazać ponad sto obiektów, które związane są z ludźmi i wydarzeniami powstania styczniowego.

Uroczystości rocznicowe powstania styczniowego, z marszami pamięci szlakiem powstańców, pod krzyżami powstańczymi, z udziałem grup rekonstrukcyjnych, harcerzy, strzelców, żołnierzy – odbywają się także m.in. w miejscowościach takich jak: Szydłowiec, Wąchock, Michniów, Suchedniów, Bodzentyn, Pierzchnica, Małogoszcz, Złotniki, Grochowiska.

dziar / Kielce
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda